Przygotowanie Ryb Do Transportu

Jeśli chcesz porozmawiać o zbrojnikach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, to zacznij pisać tutaj

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika

Topic Author
Kwiatek
Posty: 558
Rejestracja: 22 sty 2013, o 15:58
Lokalizacja: Raszyn

Przygotowanie Ryb Do Transportu

Post autor: Kwiatek »

Chciał bym na własnym przykładzie opisać jak przygotowuję ryby do wysyłki może komuś się przyda.
1.Pierwszą bardzo ważną sprawą jest aby pamiętać że nie karmimy ryb przeznaczonych do wysyłki z 2 dni wcześniej.
2.Ryby pakujemy w tzw.podwójny worek(worek w worek)najlepiej związać kilkoma gumkami 2-3szt.
3.Jeśli ryby mają przebywać bardzo długo w worku można do worka dopuścić nie dużą ilość tlenu z butli z tym że nie za wiele.
4.Nie wrzucamy do worków żadnych tabletek z tlenem gdyż zbrojniki mogły by potraktować je jako pokarm co moglo by skończyć się źle.
5.Pakujemy worki do kartonu najlepiej aby był w miarę dopasowany aby worki nie miły możliwości przemieszczania się po kartonie ewentualnie luz między workami wypełniamy np.gazetami.
6.Jeśli ryby miały by być transportowane podczas mrozu zalecam spakowanie worków do gotowego boxu styropianowego albo wykonanie takiego boxu samemu ja np wykladam ścianki kartonu styropianem o grubości 3cm dodatkowo można włożyć do środka butelkę z letnią wodą.
7.Całość owijamy starannie taśmą klejącą i w drogę.
Ja zazwyczaj wysyłam ryby PKP tutaj jest rozkład jeśli ktoś by potrzebował
http://rozklad-pkp.pl/bin/query.exe/pn?ld=s1&OK#focus" onclick="window.open(this.href);return false;
15xL46

szot
Posty: 359
Rejestracja: 22 sty 2013, o 20:57
Lokalizacja: Lublin

Re: Przygotowanie Ryb Do Transportu

Post autor: szot »

Można też wysyłać PKS lub Bus itp. ja wysyłałem nawet do UK i bez problemu doszły a w przypadku dalekich wysyłek ważne aby worki były na max duże i max.do 1/2 napełnione wodą i tzw.dobite tlenem /przy dalekich wysyłkach/ a box jest wtedy konieczny :D .
Producent box styromax :
http://www.styromax.com.pl/oferta.php" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Topic Author
Kwiatek
Posty: 558
Rejestracja: 22 sty 2013, o 15:58
Lokalizacja: Raszyn

Re: Przygotowanie Ryb Do Transportu

Post autor: Kwiatek »

Jeśli ktoś by miał wątpliwości że zbrojnikom nie dajemy czystego tlenu do worków to powiem tak zupełnie czystego z butli nie podajemy ale można uzupełnić worki w których jest już tlen atmosferyczny.Przygotowywałem w ten sposób ryby do transportu dla kolegi Nemoo w podróż do Szczecina i wszystko dojechało całe i zdrowe.
15xL46
Awatar użytkownika

OCrushek
Posty: 156
Rejestracja: 22 sty 2013, o 16:31

Re: Przygotowanie Ryb Do Transportu

Post autor: OCrushek »

Sory za mały off top ...
Od kwiatka zawsze docierają ryby w znakomitej kondycji - wiem bo brałem i to nie raz ;)
http://akwarystyka-wielkopolska.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;

Olgierd
Posty: 60
Rejestracja: 25 sty 2013, o 22:05
Lokalizacja: Małopolska

Re: Przygotowanie Ryb Do Transportu

Post autor: Olgierd »

Kwiatek pisze:Jeśli ktoś by miał wątpliwości że zbrojnikom nie dajemy czystego tlenu do worków to powiem tak zupełnie czystego z butli nie podajemy ale można uzupełnić worki w których jest już tlen atmosferyczny.
Tak w celu uzupełnienia, bo się może przydać. Tlenu nie wolno podawać do worka w przypadku wszystkich ryb które czasem korzystają z oddychania powietrzem, czyli wszelakich kirysków, sumowatych, labiryntowców czy nawet wężogłowów. Nawet w przypadku wysyłki zwykłych ryb bezpieczniej jest zrobić mieszankę opartą na 1 części czystego tlenu i 3-4 powietrza. Tlen może spowodować całkiem nieoczekiwane reakcje z metabolitami ryb(tworząc bardziej reaktywne i szkodliwe związki) i w ten sposób je osłabić czy nawet uśmiercić.
Awatar użytkownika

Topic Author
Kwiatek
Posty: 558
Rejestracja: 22 sty 2013, o 15:58
Lokalizacja: Raszyn

Re: Przygotowanie Ryb Do Transportu

Post autor: Kwiatek »

Tak zgadzam się to miałem na myśli pisząc że nie podajemy czystego tlenu tylko mieszamy z atmosferycznym ale dokładniej to opisałeś.Dziękuję.
15xL46

seba
Posty: 16
Rejestracja: 4 lut 2013, o 23:35

Re: Przygotowanie Ryb Do Transportu

Post autor: seba »

Ja słyszałem że wszystko zależy od czasu transportu ryb bo sprowadzane z odłowu są worki nabijane czystym tlenem. :?:

-- 5 lut 2013, o 15:28 --
Olgierd pisze: Tak w celu uzupełnienia, bo się może przydać. Tlenu nie wolno podawać do worka w przypadku wszystkich ryb które czasem korzystają z oddychania powietrzem, czyli wszelakich kirysków, sumowatych, labiryntowców czy nawet wężogłowów. Nawet w przypadku wysyłki zwykłych ryb bezpieczniej jest zrobić mieszankę opartą na 1 części czystego tlenu i 3-4 powietrza. Tlen może spowodować całkiem nieoczekiwane reakcje z metabolitami ryb(tworząc bardziej reaktywne i szkodliwe związki) i w ten sposób je osłabić czy nawet uśmiercić.
A z jakiego zródła korzystasz że tak twierdzisz ?

A może kolega ''roh'' nam wszystko wyjaśni gdyż on zamuję się importem ryb i bardziej wie jakie są praktyki techniczne :D
bo owszem jak zbrojnik jest wysyłany kilka godzin to OK ale jak kilkanaście czy kilka dni ? to musi chyba być tlen podany ?
Prosimy kolegę ''roha'' niech wyjaśni jak to jest .

-- 4 mar 2013, o 21:08 --

Może kolega ''roh '' Roman wypowie się jak jest z tym tlenem przy długim transporcie ryb np.z importu :?:

arsik
Posty: 16
Rejestracja: 14 lis 2014, o 09:22

Przygotowanie Ryb Do Transportu

Post autor: arsik »

Witam,
Ryby mają nabijane worki czystym tlenem, wszystkie zbrojniki. Czas ich podróży (nie licząc tego, że są wcześniej zapakowane) to około 40-45h.
Awatar użytkownika

Nemo90
Posty: 3
Rejestracja: 18 sie 2018, o 07:58
Lokalizacja: Gdynia

Przygotowanie Ryb Do Transportu

Post autor: Nemo90 »

A czy sa jakies spacjalne wodoszczelne pojemniki, nieco trwalsze niz worki? Boje sie ze przy przeprowadzce mi sie poprzebijaja :|
My tylko jemy i dryfujemy.
ODPOWIEDZ