Zbiornik na szybko

Jeśli chcesz porozmawiać o zbrojnikach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, to zacznij pisać tutaj

Moderator: Moderatorzy


albopilosum
Posty: 8
Rejestracja: 13 lut 2013, o 14:23

Re: Zbiornik na szybko

Post autor: albopilosum »

Ostatni post z poprzedniej strony:

Przy takim poziomie NO2 wynik NO3 będzie znacznie przekłamany...jak widać.

Topic Author
zgudzia
Posty: 202
Rejestracja: 25 sty 2013, o 03:58
Lokalizacja: warszawa

Re: Zbiornik na szybko

Post autor: zgudzia »

Oj sory moj bład... ja cały czas mówiłem o no2!!!!
juz zmieniam mój wpis no3 wogóle nie robiłem
Jak by Bóg uznawał przedni napęd chodzili byśmy na rękach ;)
L-183 Ancistrus Loricaria Red sturisoma aurerum

albopilosum
Posty: 8
Rejestracja: 13 lut 2013, o 14:23

Re: Zbiornik na szybko

Post autor: albopilosum »

Czyli zwyczajnie brak biologii.

Topic Author
zgudzia
Posty: 202
Rejestracja: 25 sty 2013, o 03:58
Lokalizacja: warszawa

Re: Zbiornik na szybko

Post autor: zgudzia »

No tak i do tego doąże ale czemo skoro filtr chodził ok 7h w akwa bedzie no2 jest 0
woda prosto z tego akwa i łooo sie popsiuło :/
Jak by Bóg uznawał przedni napęd chodzili byśmy na rękach ;)
L-183 Ancistrus Loricaria Red sturisoma aurerum

albopilosum
Posty: 8
Rejestracja: 13 lut 2013, o 14:23

Re: Zbiornik na szybko

Post autor: albopilosum »

Zwyczajnie filtr nie dojrzał. Mimo że to przyśpieszyłeś to nie zdążył.

Topic Author
zgudzia
Posty: 202
Rejestracja: 25 sty 2013, o 03:58
Lokalizacja: warszawa

Re: Zbiornik na szybko

Post autor: zgudzia »

No to wrzuce go jeszcze dzis na noc do akwa dojrzałego. przez nocke wystarczy? jak myslisz?
tą wode co teraz wskazuje duze no2 wylac? lepiej bedzie wlac dobra wode niz tą próbować dopowadzic do porzadku?
Jak by Bóg uznawał przedni napęd chodzili byśmy na rękach ;)
L-183 Ancistrus Loricaria Red sturisoma aurerum
Awatar użytkownika

Kwiatek
Posty: 558
Rejestracja: 22 sty 2013, o 15:58
Lokalizacja: Raszyn

Re: Zbiornik na szybko

Post autor: Kwiatek »

Mi się wydaje że parę godzin to zdecydowanie za mało aby zasiedliły się na gąbce bakterie nitryfikacyje w takiej ilości aby dały sobię radę.Uważam że taki filtr powinien popracować w dojżałym akwa z tydzień.
15xL46

Topic Author
zgudzia
Posty: 202
Rejestracja: 25 sty 2013, o 03:58
Lokalizacja: warszawa

Re: Zbiornik na szybko

Post autor: zgudzia »

Wikif wyżej napisał 2-3 godziny i nikt nie mówił że za krótko wiec na wszelki wypadek wrzuciłem na ok 7 :)
to wrzuce go na dwa dni i sprawdze czy cos z tego wyjdzie i zaleje go oczywiscie sama woda z dojrzałego akwa
Jak by Bóg uznawał przedni napęd chodzili byśmy na rękach ;)
L-183 Ancistrus Loricaria Red sturisoma aurerum

Olgierd
Posty: 60
Rejestracja: 25 sty 2013, o 22:05
Lokalizacja: Małopolska

Re: Zbiornik na szybko

Post autor: Olgierd »

Panowie! Takie bzdury tu piszecie że aż strach! Nitrosomonas w optymalnych warunkach potrzebują 7h by dokonać podziału, a Nitrobacter aż 13! A w warunkach akwariowych okres ten jest wydłużony nawet 2-3 krotnie, pomiędzy 15 a 30h.
Nawet w książce dla początkujących znajdziecie informacje, że na wystartowanie i ustabilizowanie cyklu azotowego w akwarium potrzeba co najmniej 14-21 dni. W przypadku startowania ze starym filtrem czy wodą proces ten można skrócić o połowę.

wikif
Posty: 469
Rejestracja: 21 sty 2013, o 14:52

Re: Zbiornik na szybko

Post autor: wikif »

Ja piszę o rozwoju bakteri na filtrze a żeby one namnożyły sie w odpowiedni ilość by no2 sie zmiejszał potrzeba troche czasu :lol:
na pewno gdy filtr jest w ten sposób przygotowany będzie to szybciej niż jak piszesz 3 tygodnie :lol:
o w pełni dojrzałym akwarium zaczętym od zera to się zgodzę
ale tu woda jest już dojrzała i z kulturami bakteri filtr już ze szczepem bakteri ze starego akwarium , w ten sposób przyspieszony jest czas o 80-90 % do dojrzałego akwarium a piszę to ze swojego doświadczenia :P
L 066 L 201 L 243 L 270 L 260 L 333 L 340 L 401 L 134 L 236 L 405 L 46 L 399 L 400

Aleksander Stefaniak
Posty: 288
Rejestracja: 21 sty 2013, o 19:34
Lokalizacja: Lublin

Re: Zbiornik na szybko

Post autor: Aleksander Stefaniak »

Olgierdzie nie chcę Cię atakować lub byś odebrał to jako atak i rzeczywiście od strony książkowej jak zwykle jesteś bardzo przygotowany i Twoja wiedza jest bardzo pożyteczna na tym forum co bardzo sobie cenię i często biorę poprawkę na to co piszesz i staram się do tego stosować.
Startując lub restartując zbiornik przekładam najczęściej starą gąbkę z innego akwarium w którym pracowała ona co najmniej 3-4tyg. Woda robi się klarowna w 24h a w 3dni wraz z korzeniami włożonymi do akwarium jest gotowa na przyjęcie ryb.
Co do zbrojników proces asymilacji jest nawet skrócony ponieważ jak sami wiecie dieta większości zbrojników to głównie roślinny pokarm z domieszką zwierzęcego. Zbrojniki wydzielają bardzo dużo odchodów i szybko zasiedlają zbiornik bakteriami rozkładającymi azot o których wspomniał Olgierd.
Olgierdzie przy braku starej gąbki i wlaniu tylko chemii jaką mamy dostępną na rynku zgadzam się z Tobą w 110% zbiornik długo dojrzewa. Natomiast są metody szybkiego restartu lub startowania zbiornika jak wspomniałem wyżej. Sam tak robię podmieniając duże ilości wody nie myję gąbki w danym akwarium i dopiero po tygodniu płuczę ją i wkładam z powrotem do akwarium natomiast gdy startuję nowe akwarium przekładam gąbkę ze starego akwarium do nowego. Metoda działa i polecam.
Olo i wszystko jasne :P
Hodowla L46, L66, L103, L104, L129, L134, L144, L163, L168, L187, L199, L200, L201, L333
To gatunki rozmnożone
ODPOWIEDZ