Narybek i Rodzice

Jeśli chcesz porozmawiać o zbrojnikach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, to zacznij pisać tutaj

Moderator: Moderatorzy


Topic Author
Bratko
Posty: 155
Rejestracja: 18 lut 2015, o 00:17

Narybek i Rodzice

Post autor: Bratko »

Witam.
Dziś wstawię kilka zdjęć narybku jak i ich rodziców , będą to Ancistrusy ,Hypancistrusy, Sturisoma Aureum oraz Peckoltie
Ancistrusy
Zbrojnik ten towarzyszy nam od dziecięcych lat ,każdy kto miał za młodu akwarium słodkowodne ,miał też „glonojada” czyli sklepową hybrydę która powstała ze skrzyżowania kilku gatunków tej ryby .Nikt wtedy nie zdawał sobie sprawy ile na świecie istnieje przepięknych i wielobarwnych gatunków Ancistrusa .Zdjęcia jakie tu przedstawię dotyczą ryb które posiadam w swoich akwariach lub które posiadałem ,pierwsze zdjęcie będzie przedstawiało rodzica a następne ikrę lub narybek .Poświęciłem wiele godzin przed szybami akwariów żeby zrobić w miarę dobre i wyraźne zdjęcia.
Na pierwszy plan idzie Ancistrus Brillant o numerku (L)(WF) L-107/184

obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek

Następny gatunek Ancistrusa ma numer (L)(WF)L-183 Ancistrus Dolichopterus zwany (Niebieskim)i niestety jego nazwa jest wykorzystywana w handlu i błędnie nadawana zwykłej hybrydzie ancistrusa

obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek

Kolejny Ancistrus oznaczony numerkiem (L) to Ancistrus L-181, gatunek bardzo często mylony z L-183 szczególnie gdy są młode ,dopiero można je rozróżnić gdy osiągną około 5-6cm wtedy zaczyna znikać im biała obwódka na płetwie grzbietowej jak i płetwie ogonowej .Są jeszcze inne sposoby aby rozróżnić te dwa gatunki , ale o tym napiszę w innym artykule.

obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek

Gatunek tego Ancistrusa jest dla mnie wyjątkowy niby zwykły ale za to przepiękny, zwany (złotym ) o numerku (L) L-144 ,ma barwę intensywnej żółci i czarne oczy ,co daje piękny efekt wizualny

obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek

Teraz czas ma zwykłego Ancistrusa ,ten gatunek nie ma przypisanego symbolu (L) ,wklejam zdjęcia trzech odmian zwykłej ,albinotycznej i weloniastej . Ancistrus ten powstał z krzyżówek kilku gatunków lecz tak naprawdę nikt tego nie potrafi wyjaśnić .Mają swój urok choć są tak popularne

obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek

Czas na Ancistrusa oznaczonym symbolem LDA16 zdjęć mało ponieważ dysk mi padł i utraciłem sporo fotek

obrazek
obrazek
obrazek

Ten gatunek moim zdaniem jest jednym z ładniejszych Ancistrusów zdjęcia nie oddają tej rybie piękna ale znawcy tematu wiedzą o czym mówię , niestety jeszcze nie udało mi się ich rozmnożyć ,ze względu na wiek jeszcze są za młode .One zostały oznaczone symbolem (L)(F1) L-59 Ancistrus Hoplogenys

obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek

Równie piękny jest następny gatunek Ancistrusa oznaczony symbolem (L)(WF) L-159 .Nadal czekam na ich tarło ,jedno podejście było lecz ryby się rozeszły ,widocznie nie były jeszcze gotowe

obrazek
obrazek
obrazek

Ancistrus Rio Paraguay(WF) ten gatunek nie ma przypisanego symbolu (L) charakteryzuje się czerwono-brązowymi plamami ,dość rzadko spotykany w handlu

obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek

Sturisoma Aureum to jeden z najbardziej widocznych zbrojników w akwarium ,także tarło tych ryb jest bardzo widowiskowe ,można obserwować dokładnie jak to się odbywa ,oraz dokładnie można przeanalizować kiedy i jak rozwijają się zarodki i w jaki sposób wykluwają się młode

obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek

obrazek

Nadszedł czas na pokazanie mojego ulubionego gatunku ,jest nim Hypancistrus .Na obecną chwilę udało mi się zebrać sporo gatunków rzadkich i prawie niedostępnych w naszym kraju ,a jak już się pokażą to ceny powalają z nóg ,mam też kilka gatunków bardziej dostępnych wysegregowanych pod względem kolorystycznym .Większość ryb jest z odłowu ,więc do danego dzikiego gatunku będę dopisywał oznaczenie (WF) a do pokolenia po dzikich rodzicach (F1)takie też posiadam ,ponieważ dzikie są praktycznie nie dostępne lub okrutnie drogie

Zaczynam od Hypancistrusa Zebry oznaczony symbolem (L) L-46(F1) .Nie udało mi się jeszcze odchować narybku ,choć ryby podchodziły do tarła lecz nic z tego nie wyszło ,na to wszystko z dobranej pary padła samiczka ,którą niestety samiec olał i nie wytarł ,co skutkowało spleśnieniem ikry w brzuchu samicy i doprowadziło do śmierci .Z drugiej strony chyba sam dałem im spokój i zająłem się innymi gatunkami .

obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek

Na ostatnim zdjęciu jest para podchodząca do tarła

obrazek

Następnym gatunkiem Hypancistrusa oznaczony symbolem (L)(F1) jest L-173 ,to moje perełki jak dla mnie są bardziej atrakcyjniejsze i ładniejsze od Zeberek L-46 ale to tylko moje zdanie.Mam nadzieję że kiedyś dadzą mi piękny narybek ,na obecną chwilę są jeszcze za młode

obrazek obrazek
obrazek obrazek

obrazek obrazek
obrazek

Special Jaguar ten Hypancistrus nie został oznaczony symbolem (L)(F1) przepiękny gatunek jak widać na zdjęciach występuje w różnych wzorach i co najlepsze ryby pochodzą z tarła jednej pary .Ryby są jeszcze młode i jeszcze trzeba poczekać na ich tarło ,cierpliwość jest najważniejsza przy hodowaniu zbrojników

obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek

Hypancistrus (L)(WF) L-260 Queen Arabesque to jeden z mniejszych Hypancistrusów ,dorasta do około 9cm więc nadaje się do mniejszych zbiorników ,jest wspaniale ubarwiony .Bardzo często mylony z L-411 i bardzo dużo powstało hybryd miedzy tymi gatunkami .Gdy ryby są młode praktycznie nie ma szans na rozróżnienie który gatunek jest ten prawdziwy czy L-260 czy L-411

obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
Oto mój pierwszy rozmnożony Hypancistrus oznaczony symbolem (L)(WF) L-66 King Tiger Pleco . Wspaniały gatunek dał mi tyle radości i narybku jak mało który ,spędziłem przy tych rybach najwięcej czasu robiąc im zdjęcia ,godzinami siedziałem przed szybą żeby tylko uchwycić moment jak samiec wachluje ikrę

obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek

Kolejnym rzadkim gatunkiem jest Hypancistrus oznaczony symbolem(L)(F1) L-70 Zombie Pleco .To raczej gatunek dla koneserów ,ponieważ ryba jest ubarwienia ciemno szarego przechodzący w czerń ,i dla zwykłego akwarysty nie jest zbyt atrakcyjna ,za to dla akwarystów zajmujących się zbrojnikami to nie lada gratka

obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
Następny Hypancistrus oznaczony symbolem (L)(F1) L-174 bardzo długo na niego czekałem ,zawsze co byłem bliski kupna tej ryby okazywało się że albo to młode L-400,L-399 ,albo jakaś hybryda ,dzieje się tak ze względu na brak tej ryby na rynku , a nieuczciwi sprzedawcy próbują zarobić wprowadzając innych w błąd.Ten gatunek podobnie jak L-260 dorasta tylko do 9cm .Jest dość rzadki i mało spotykany

obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek

Hypancistrus Furunculus oznaczony symbolem (L)(WF) L-199 następny gatunek dość rzadki, coraz gorzej go dostać ,ja już też go nie mam i żałuję ale wtedy nie miałem jeszcze regału i brakowało mi miejsca , a okazje się trafiały żeby kupować coraz to rzadsze gatunki ,więc musiałem je odsprzedać koledze

obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek

Hypancistrus oznaczony symbolem(L) (WF) L-201 Contradens Ventuari
Ten występuje w kilku odmianach kolorystycznych , chodzi tu o kropki i ich zabarwienie ,u niektórych ryb kropki są drobniejsze a u innych dość spore także kolory kropek przechodzą do białego po żółty .Ogólnie ryby są bardzo ładne i spokojne jedynie walki się zaczynają przed tarłem lub przy ustalaniu terytorium

obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek

Hypancistrus oznaczony symbolem (L) to L-236 , gatunek ten jest bardzo rzadki i występuje w kilku odmianach kolorystycznych .Najbardziej pożądaną odmianą i najdroższą jest ubarwienie ryb czarno białe z dużą przewagą bieli ,ryba 3cm osiąga cenę 300-500€ ,dlatego powstało wiele krzyżówek między innymi z L-333 ,399 i podobnych .Dzieje się tak ponieważ nieuczciwi hodowcy czy handlarze wyczuli w tym spory biznes kupując białą odmianę L-333 płacąc dużo mniej , a podają błędną informację klientowi który płaci krocie całkiem za inną rybę .Niestety na obecną chwilę nie mogę wstawić zdjęcia najbardziej pożądanych L-236 ponieważ czekam na zgodę od właściciela zdjęcia. Moje zdjęcia przedstawiają zwykłą odmianę z której udało się uzyskać kilka sztuk bielszych ale to nie są jeszcze te najbardziej pożądane

obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek

Hypancistrus oznaczony symbolem (L)(WF) L-333 King Tiger ,gatunek ten również występuje w wielu odmianach kolorystycznych jak i w różnorodnych wzorach .To moje najpiękniejsze zbrojniki , udało mi się kupić właśnie odmianę o dużej ilości bieli , co daje im szczególny wygląd .Mój serdeczny kolega jest nimi zachwycony .Narybek też przejmuje cechy rodziców więc jest urokliwy ,siedzę przed akwarium godzinami i obserwuję jak przyjmują pokarm wtedy mam okazje podziwiać ich piękno

obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek

Hypancistrus oznaczony symbolem (L)(WF) L-339 Lunaorum bardzo rzadki zbrojnik i w naszym kraju praktycznie nie znany ,to ryba bliska mojemu sercu ,poświęciłem bardzo dużo czasu na obserwacje siedząc przed akwarium i krok po kroku podglądając jak się odbywa tarło u tego gatunku .To były jedyne ryby które nic sobie nie robiły z zapalonego światła i nie przerywały tarła , wiele się przy nich nauczyłem . Niestety z braku miejsca musiałem je odsprzedać mojemu koledze , na szczęście trafiły w bardzo dobre ręce i nie martwię się o ich los ,u mnie został tylko narybek

obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek

Hypancistrus oznaczony symbolem (L)(WF) L-340 a także numerem LDA19 Mega Clown Pleco następny przedstawiciel małych zbrojników dorastający do 8-9cm .Bardzo spokojna ryba ,tylko dochodzi do sporadycznych przepychanek przed tarłem lub przy ustalaniu terytorium

obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek

Hypancistrus oznaczony symbolem (L)(WF) L-400 .To gatunek dość rzadki mało spotykany w naszym kraju ,występują odmiany o różnym ułożeniu wzoru jak i różnie odmiany kolorystyczne . W tym przypadku też mi się udało kupić najbardziej atrakcyjną odmianę z przewagą koloru białego

obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek

Hypancistru oznaczony symbolem (L)(F1) L-345 zbrojnik praktycznie nie do kupienia w kraju jak i w Europie ,w Niemczech posiada je dosłownie 3-4 hodowców z czego ja kupiłem ryby od jednego z nich, ku mojemu zdziwieniu ryby osiągając rozmiar podrostków podeszły do tarła i uzyskałem 10sztuk młodych już wybarwiających się rybek .Jestem z tego bardzo szczęśliwy że kolejny gatunek podszedł mi do tarła

obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek

Przyszedł czas na mojego najbardziej ulubionego zbrojnika ,moim zdaniem to jeden z piękniejszych zbrojników z jakimi miałem do czynienia ,jest nią Peckoltia oznaczona symbolem(L)(WF) L-134 Tapajos Tiger .Ten gatunek ma super ubarwienie ,wzory na ciele ryb są różne i każda ryba ma swój urok ,ja te ryby uwielbiam

obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek

To by było na tyle jeśli chodzi o przedstawianie moich zbrojników ,na punkcie tych ryb dostałem fioła i będę robił wszystko żeby je poznawać na maksimum możliwości ,by stworzyć im jak najlepsze warunki ,dobrać im najlepsze grotki , dlatego przetestowałem ich ponad 400 sztuk .Bardzo dużo mi pomaga wymiana doświadczeniami z Niemieckimi hodowcami , zawsze coś ciekawego podpatrzę i wdrożę u siebie w akwariach na koniec jeszcze wstawię zdjęcie mojego regału gdzie moje ryby sobie żyją ,dodatkowo mam jeszcze dwa akwaria 450l i 240l podzielone na pół co daje dodatkowe cztery osobne zbiorniki na cztery gatunki.

obrazek
obrazek
obrazek

W razie pytań proszę pisać może ktoś będzie chciał dołożyć swoje zdjęcia

wahol
Posty: 60
Rejestracja: 2 wrz 2013, o 22:57
Lokalizacja: Buk

Re: Narybek i Rodzice

Post autor: wahol »

Witam Dominika, dawno nie było ciebie widać. Regał robi wrażenie na żywo, trochę się zmieniło jak byłem u ciebie:) pozazdrościć tylko. Może chciałbyś coś ciekawego przywieźć kolegą z zagranicy :)

Topic Author
Bratko
Posty: 155
Rejestracja: 18 lut 2015, o 00:17

Re: Narybek i Rodzice

Post autor: Bratko »

Witaj , no trochę się zmieniło od ostatniej Twojej wizyty ,i zanosi się na następne zmiany ;) .Jeśli chodzi o przywóz ryb to nie za bardzo , tracę przy tym mnóstwo czasu i za dużo stresu mam z tym. Co jak ryby padną albo coś podobnego ,potem będzie że Bratko kogoś oszukał albo cos w tym stylu , po co mi to

szot
Posty: 359
Rejestracja: 22 sty 2013, o 20:57
Lokalizacja: Lublin

Re: Narybek i Rodzice

Post autor: szot »

Bardzo fajny opis i konkretny.
Awatar użytkownika

Kwiatek
Posty: 558
Rejestracja: 22 sty 2013, o 15:58
Lokalizacja: Raszyn

Re: Narybek i Rodzice

Post autor: Kwiatek »

Przyznam opisy zacne i fotki super dużo włożonej pracy :D
15xL46
Awatar użytkownika

Lordam
Posty: 374
Rejestracja: 26 sty 2013, o 21:39
Lokalizacja: Elbląg

Re: Narybek i Rodzice

Post autor: Lordam »

Powiem szczerze, że Twoja hodowla wygląda imponująco.
Jak widzę 184 to mi się dosłownie nogi uginają. Ja osobiście choruję na ancistrusy i przyznam, że naprawdę piękne sztuki posiadasz/posiadałeś. Z hipków klasą samą w sobie l-333 i 173. Masz piękną odmianę 134, wyglądają kapitalnie.
Liczę na kolejne opisy poszczególnych gatunków, bo naprawdę warto czytać.
PS. dzięki za tak obfitą fotorelację.
"Nie trzeba być większym żeby wygrać, wygrywali mali..."
Moje 240l Zapraszam:)
http://www.forumzbrojnikowe.pl/viewtopic.php?f=25&t=131" onclick="window.open(this.href);return false;

Topic Author
Bratko
Posty: 155
Rejestracja: 18 lut 2015, o 00:17

Re: Narybek i Rodzice

Post autor: Bratko »

Dzięki :D .Nawet nie chcę mówić ile dni siedziałem przed szybami zbiorników żeby zrobić te zdjęcia ile ryb musiałem odłowić żeby im sesję zrobić ;) ale się udało i to najważniejsze , co do Ancistrusów też mam na ich punkcie fioła i staram sobie kupować najbardziej rzadkie gatunki ,na obecną chwilę udało mi się wytrzeć L-159 przetrwało 9 sztuk i na razie czują się dobrze tfu tfu , bardzo jestem ciekawy jak się wybarwią rybki i jaki wzór będą miały takie 2cm sztuki ,też wczoraj ikrę mi wyrzucił samiec L-183 i już w inkubatorze zaczynają się wykluwać zobaczymy co z tego będzie . Trochę się dzieje oby tak dalej ;)

wahol
Posty: 60
Rejestracja: 2 wrz 2013, o 22:57
Lokalizacja: Buk

Re: Narybek i Rodzice

Post autor: wahol »

Tylko pozazdrościć gatunków i znajomości, które dają możliwości kupienia nieosiągalnych w Polsce gatunków.
Awatar użytkownika

Lordam
Posty: 374
Rejestracja: 26 sty 2013, o 21:39
Lokalizacja: Elbląg

Re: Narybek i Rodzice

Post autor: Lordam »

Powiedz jeszcze co z tymi cegłami? Rozumiem, że masz je ze względu na narybek? Nie zmieniają parametrów wody oraz gdzie je zakupiłeś?
"Nie trzeba być większym żeby wygrać, wygrywali mali..."
Moje 240l Zapraszam:)
http://www.forumzbrojnikowe.pl/viewtopic.php?f=25&t=131" onclick="window.open(this.href);return false;

wikif
Posty: 469
Rejestracja: 21 sty 2013, o 14:52

Re: Narybek i Rodzice

Post autor: wikif »

No właśnie Domin też mnie to trochę zaintrygowało :!:
L 066 L 201 L 243 L 270 L 260 L 333 L 340 L 401 L 134 L 236 L 405 L 46 L 399 L 400
ODPOWIEDZ