L066 King Tiger Pleco

Mała encyklopedia forum zbrojnikowego czyli opisy zbrojników i biotopów tworzone przez użytkowników

Moderator: Moderatorzy


Topic Author
wikif
Posty: 469
Rejestracja: 21 sty 2013, o 14:52

L066 King Tiger Pleco

Post autor: wikif »

Hypancistrus sp. (L066)

Nazwa

L066 King Tiger Pleco

Rodzina

Loricariidae


Występowanie

Brazylia; Belo Monte – Vitoria Rio Xingu, Pará


Wielkość

Podawane są różne wymiary .Dorosłe osobniki dorastają nawet do 18 cm lecz raczej w środowisku naturalnym . Przyjąć można że średnia wielkość do jakiej dorastają to 12-15 cm . U mnie osobniki 12-13 cm z powodzeniem podchodzą do tarła.

Wygląd

Jeśli chodzi o umaszczenie jest dość zmienne . Z wiekiem robi się coraz bardziej skomplikowane .Ja osobiście odbieram je jako dość skomplikowanej mozaiki .Przez początkujących akwarystów i (znawców sklepowych i hurtowych ) mylony np. z L333, L318, L399 L400 i L401 .Jak dla mnie L 066 mają bielsze zabarwienie niż np L 333 a L 401 ma mniej skomplikowany wzór .Jedynie bym miał problem w przypadku L 399 .

Ale L 066 ma 7 promieni miękkich w płetwie grzbietowej co ułatwia identyfikacje .

Dymorfizm płciowy

Rozróżnienie płci jest możliwe u ryb mających około 8-9 cm .
Samice szczuplejsze od samców ( widok z góry ) .
Samce posiadają szczecinę na płetwach piersiowych ( samice też posiadają ale jest o wiele mniejsza ).
Również wąsy na pokrywach skrzelowych samce posiadają dłuższe .
Widok z góry ryb uwydatnia specyficzną budowę głowy samców i samic.
Samce mają kształt głowy trójkątny natomiast samice bardziej zaokrąglony.


ZACHOWANIE

Zbrojnik spokojny .Ale ze względu na swoją wielkość raczej staramy się go trzymać w jednogatunkowych akwariach .
Do walk dochodzi miedzy samcami w okresie tarła i karmienia . U mnie żadne ryba nie zdechła z powodu walk. Ale uszkodzenia ciała były widoczne gdy samiec przeganiał samice w czasie tarła. Na szczęście skończyło się tylko na stracie kilku łusek i moim strachu .
Na pewno musimy im zapewnić sporo kryjówek co zmniejszy stres i możliwe walki . Ja przyjmuje 22-3 groty na jedną rybę .


ODŻYWIANIE

Jest to gatunek mięsożerny ale trzeba pamiętać żeby dla zrównoważenia diety dawać im pokarm roślinny.
U mnie jedzą mrożonki (dafnia , solowiec, oczlik , larwa komara oraz pokarm własny z przewagą ryb i owoców morza ).

PARAMETRY WODY

Temp 25-30°C
pH 5-7

Ryby były wyłapywane w rzekach gdzie temperatura wody sięgała 32 stopni .


ROZMNAŻANIE


Zbrojnik rozmnożony w akwarium .
U mnie rozmnażają się w akwariach ogolnych najczęściej po podmianach wody .
Samiec zaprasza samice do groty na kilka godzin lub dni zależnie od tego jak samica przygotowana jest do tarła.
Po złożeniu ikry samica ucieka z groty a opiekę nad ikrę przejmuje samiec .
Wachluję ikrę oraz ją przewraca by dobrze ją napowietrzyć . Zjada również niezapłodnione jaj oraz zainfekowane przez 
grzyby i bakterie .
Larwy wykluwają się po około 5-7 dniach zależnie od temperatury im wyższa tym przyspieszony rozwój ikry .
Woreczek żółciowy jest spory więc wchłonięcie go trwa około tygodnia .
Młodym podajemy pokarm mięsny odpowiednio przygotowany dla nich .



Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek



" onclick="window.open(this.href);return false;
" onclick="window.open(this.href);return false;
" onclick="window.open(this.href);return false;
L 066 L 201 L 243 L 270 L 260 L 333 L 340 L 401 L 134 L 236 L 405 L 46 L 399 L 400
ODPOWIEDZ