Ancistrus Rio Paraquay

Mała encyklopedia forum zbrojnikowego czyli opisy zbrojników i biotopów tworzone przez użytkowników

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika

Topic Author
Lordam
Posty: 374
Rejestracja: 26 sty 2013, o 21:39
Lokalizacja: Elbląg

Ancistrus Rio Paraquay

Post autor: Lordam »

Nazwa:
Ancistrus Rio Paraquay
Obrazek
Rodzina:
Loricariidae
Występowanie:
La Plata, Paraná, Paragwaj
Wielkość:
10-12 cm
Dymorfizm płciowy:
Samce posiadają na pysku wyraźne wypustki pionowe i poziome oraz patrząc od góry ich ciała od pyska w kierunku ogona przypomina grot strzały. Samiczki są bardziej obłe i ewentualne wąsiki posiadają tylko wokoło pyszczka bez pionowych wypustek.
U góry samczyk, na dole samiczka.
Obrazek
Akwarium:
Zbiornik powinien mieć dno o minimalnej powierzchni 60x30cm (zalecane 80x40 i większe). W akwarium należy umieścić różnej grubości korzenie, które są niezbędne do właściwego funkcjonowania układu trawiennego zbrojników. Prąd wody powinien być stosunkowo silny oraz należy zapewnić wydajne napowietrzenie.
Parametry wody:
Temp: 26-28*C
PH: 6,0-7,4
GH: 4-12*
Odżywianie:
Ancistrus rio paraquay jest zbrojnikiem roślinożernym, którego dieta powinna opierać się na cukinii, ogórku, papryce, szpinaku oraz pokarmach bogatych w spirulinę. Dodatkowo można dodać odrobinę pokarmu mięsnego w postaci krylu, solowca, oczlika oraz tabletek dedykowanych zbrojnikom mięsożernym.
Rozmnażanie:
Do tarła dochodzi w grocie, którą samiec kilka dni wcześniej czyści. Z jednego tarła można uzyskać 20-80 jajeczek, który inkubacja trwa 5-6 dni. Po tym czasie wykluwa się narybek, który przez kolejne dni żywi się woreczkiem żółtkowym. W momencie pełnego zabsorbowania woreczka należy zacząć podawać starte pokarmy roślinne oraz lekko sparzone warzywa.
Uwagi końcowe:
Ancistrus Rio Paraquay jest rzadko spotykanym egzemplarzem ancistrusa. Jego ciekawe, maskujące ubarwienie w pełni ujawnia się w biotopie czarnych wód, gdzie jego ceglana barwa jest szczególnie widoczna.
Obrazek
Opracowanie:
Lordam
Zdjęcia:
Lordam
"Nie trzeba być większym żeby wygrać, wygrywali mali..."
Moje 240l Zapraszam:)
http://www.forumzbrojnikowe.pl/viewtopic.php?f=25&t=131" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ