Ancistomus sp. (L243)

Mała encyklopedia forum zbrojnikowego czyli opisy zbrojników i biotopów tworzone przez użytkowników

Moderator: Moderatorzy


Topic Author
wikif
Posty: 469
Rejestracja: 21 sty 2013, o 14:52

Ancistomus sp. (L243)

Post autor: wikif »

NAZWA
Ancistomus sp. (L243)
LDA086
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Gatunek ten jest również nazwany w jednej literaturze jako Peckoltia sp .
Ponieważ otwór gębowy mają dość mały jak reszta peckolit jak również ilość zębów w górnej i dolnej szczęce taką samą.
fotki zębów .

WYSTĘPOWANIE

Rio Orinoco w stanie Amazonas, południowej Wenezueli
Określenie biotopu jest dość ciężkie ponieważ na tym odcinku rzeki spotykane są dwa biotopy .
Gdyż do Orinoco na tym terenie wpadają rzeki z dwóch biotopów BIAŁE i CZARNE WODY.
Białe wody to rzeki które mają swój zaczynają w górach a są to osady niosące przez wodę powodują one zabarwienie wody
na żółty . Osady niosące przez rzekę powodują że przejrzystość tych rzek jest bardzo mała około kilku cm.
Dodatkowo duża ilość osadów powoduje, iż drobnoustroje, larwy owadów nie mają problemu ze znalezieniem w wodzie pożywienia.
One z kolei stanowią doskonały pokarm zarówno dla narybku, jak i dla ryb dorosłych.O parametrach
ph około neutralnego od 6-7,5 i miękkie
Czarne wody to rzeki rozpoczynające swój bieg na nizinach wśród lasów , kolor tych rzek przypomina herbatę .
Przejrzystość jest dość duża bo około 3 m. Jednak są to wody bardzo kwaśne o ph 3,5-6 i bardzo miękkie .
Na terenach gdzie żyje interesujący nasz gatunek spotyka się obydwa biotopy chociaż większość danych jakie udało mi się
przeczytać potwierdzają że gatunek preferuje białe wody.

WIELKOŚĆ:
Osobniki dzikie dorastają do 20 cm . Natomiast osobniki chowane w akwariach mają około 15-17 cm.
U mnie rybki ( samce ) mają niewiele ponad 15 cm. Samice mniejsze od samców .
Ubarwienie dość zmienne mniejsze sztuki mają pasy wraz ze wzrostem ryb wzór stają się coraz bardziej skomplikowany .

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

DYMORFIZM PŁCIOWY:
Podobny jak u innych zbrojników.
W moim przypadku rozróżnienie płci było dopiero gdy ryby miały 9-10 cm a dojrzałość osiągają dopiero w wieku
około 1,5 roku.
Samice są mniejsze i bardziej zaokrąglone i wyglądają z góry jak łza.
Samce natomiast mają szczecinę na płetwach piersiowych

Obrazek

Mają również szczecinę na płetwie ogonowej chociaż mniejsza jest ona niż np u Peckoltia sp.
Również wąsy przy pysku u samca są większe niż u samicy .

Obrazek

Nie sprawdzałem czy kształt pyska się różni kształtu łba gdyż nie chcę stresować ryb . Ale przypomnę u samców
przypomina on trójkąt a u samic jest bardziej zaokrąglony .

ZACHOWANIE I AKWARIUM:
Ryby spokojne w stosunku do innych gatunków . Natomiast walki między samcami są dość intesywne i mogą powodować
uszkodzenia ryb . W czasie walki samce mogą uszkodzić też inne zbrojniki .
Dlatego trzeba zapewnić rybom spory baniak i odpowiednią ilość kryjówek .
Pamiętajmy, że jest to dużą ryba dlatego należy mieć odpowiedni akwarium .
Na akwarium np 80 litrowe winny być para lub mały harem . Gdy mamy więcej samców należy mieć większy
akwarium około 200 litrowy . I mam na myśli raczej baniak niski , szeroki i długi . Rybki bardzo rzadko widoczne
na bocznych szybach .

ŻYWIENIE:
Jest wszystkożerny z przewagą pożywienia mięsnego . U mnie jedzą dafnie ,kryl, larwe komara , solowiec i pokarm własny
z ryb i owoców morza .Jedzą również tabletki gotowe i nie ma z tym żadnych problemów .
U mnie dieta stanowi 70 % mięsa i 30% warzyw .Do odpowiedniego trawienia potrzebne jest w baniaku drewno .

ROZMNAŻANIE:
W jednym źródle tylko napisane że zbrojnik rozmnożony ale niestety nie ma żadnych przykładów ani fotek i jest to stronka dla mnie niezbyt wiarygodna .

Tak naprawdę nie znalazłem nigdzie żadnej wzmianki o rozmnożeniu tego gatunku .

OGÓLNIE:
Polecam L 243 ale tylko do akwariów dużych. Ubarwienie bardzo piękne i przyjazny zbrojnik.

" onclick="window.open(this.href);return false;

Autor:
Wikif
Zdjęcia:
http://www.suedamerikafans.de/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.amazon-exotic-import.de/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://akwa-mania.mud.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
L 066 L 201 L 243 L 270 L 260 L 333 L 340 L 401 L 134 L 236 L 405 L 46 L 399 L 400
ODPOWIEDZ