Ancistrus l-180

Mała encyklopedia forum zbrojnikowego czyli opisy zbrojników i biotopów tworzone przez użytkowników

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika

Topic Author
Lordam
Posty: 370
Rejestracja: 26 sty 2013, o 21:39
Lokalizacja: Elbląg

Ancistrus l-180

Post autor: Lordam »

Nazwa:
Ancistrus l-180
Rodzina:
Loricariidae
Występowanie:
Rio Lajeado, Maranhão (Amazonka)
Charakterystyka:
Wielkość: Około 120-150mm
Dymorfizm płciowy:
Samce posiadają na pysku wyraźne wypustki pionowe i poziome oraz patrząc od góry ich ciała od pyska w kierunku ogona przypomina grot strzały. Samiczki są bardziej obłe i ewentualne wąsiki posiadają tylko wokoło pyszczka bez pionowych wypustek.
Samiec
Obrazek
Samica
Obrazek
Akwarium:
Zbiornik powinien mieć minimalną powierzchnię dna 60x40 (zalecane 80x40). Zbrojniki powinny mieć odpowiednią ilość kryjówek, w których mogą się skrywać przed światłem słonecznym. Zalecany jest dodatek związków humusowych z szyszek, korzeni i liści dębu/buku.
Parametry wody:
Ph: 6,2-7,2
Gh: 4-8
Temp: 26-28
Odżywianie:
Jak każdy ancistrus jest on przedstawicielem zbrojników roślinożernych. Głównym źródłem pokarmowym powinny być warzywa (cukinia, ogórek, papryka, szpinak) oraz tabletki na bazie spiruliny. Warto od czasu do czasu dodać aspekt mięsny w postaci krylu, artemii bądź tabletek dedykowanych zbrojnikom mięsożernym.
Rozmnażanie:
Do tarła z reguły dochodzi w grocie, którą wcześniej samiec przygotowuje czyszcząc ją dokładnie. Samiczka składa około 30-60 jaj, z których po 5-7 dniach wykluwa się narybek. Larwy przez kilka dni żywią się woreczkiem zółtkowym, następnie należy je karmić pokarmem skruszonym analogicznym jak dla ryb dorosłych.
Uwagi końcowe: Ancistrus l-180 jest zbrojnikiem aktywnym w ciągu dnia. Lubi przesiadywać wśród roślin wygrzewając się w świetle słonecznym. Nie przejawia specjalnej agresji w stosunku do innych ryb. Polecany do akwariów towarzyskich.
Opracowanie (autor): Lordam
Zdjęcia: Lordam
Obrazek
Obrazek
Obrazek
"Nie trzeba być większym żeby wygrać, wygrywali mali..."
Moje 240l Zapraszam:)
http://www.forumzbrojnikowe.pl/viewtopic.php?f=25&t=131" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ