Ancistrus dolichopterus l-183 (prawdziwy zbrojnik niebieski)

Mała encyklopedia forum zbrojnikowego czyli opisy zbrojników i biotopów tworzone przez użytkowników

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika

Topic Author
Lordam
Posty: 374
Rejestracja: 26 sty 2013, o 21:39
Lokalizacja: Elbląg

Ancistrus dolichopterus l-183 (prawdziwy zbrojnik niebieski)

Post autor: Lordam »

Ancistrus dolichopterus
Obrazek
1. Nazwa polska (nazwa łacińska).
Zbrojnik niebieski (ancistrus dolichopterus) l-183

2. Rodzina.
Zbrojnikowate (loricariidae).

3. Występowanie.
Manaus, Brazylia (Amazonka i jej dorzecza)
4. Środowisko w jakim ryba żyje w naturze.
Biotop czarnych wód z duża ilością korzeni. Wody stosunkowo szybko płynące. W naturze występują dwie pory roku tj. deszczowa i sucha. W porze suchej niektóre akweny zamieniają się w sadzawki z bardzo mała ilością wody i pokarmu. W porze deszczowej przy większej ilości świeżej wody i pokarmu ryby podchodzą do tarła i odchowują potomstwo.

5. Charakterystyka
Wielkość: 20-25 cm (z reguły w akwarium nie przekraczają 12-15 cm)
Jest to zbrojnik spokojny nadający się do akwarium towarzyskiego przy zachowaniu odpowiednich warunków dla tego gatunku. Może wykazywać terytorializm w stosunku do innych przedstawicieli tego samego gatunku oraz zbrojników podobnej wielkości.

6. Akwarium (wymiary i wystrój).
Akwarium powinno mieć dno o minimalnej powierzchni 80x40 (zalecane 100x40). W zbiorniiku powinny się znajdować liczne korzenie o różnej twardości, gdyż są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego ancistrusów. Prąd wody powinien być stosunkowo silny. Należy umieścić im groty ceramiczne, w których mogą się chować podczas dnia ukrywając się przed światłem. Nie należy prześwietlać akwarium oraz trzeba zadbać o bardzo wydajną filtrację.

7. Wymagania co do parametrów i temperatury.
Ph: 5,5-7,2
Gh: 3-12
Temp: 25-28*C
8. Odżywianie.
Jest to zbrojnik, którego dieta opiera się w głównej mierze na składnikach roślinnych. Należy podawać tabletki bogatę w spirulinę, cukinię, paprykę, ogórka, szpinak. Okresowo należy podawać lekkostrawne pokarmy mięsne (szklarka, kryl, solowiec), które pozytywnie wpływają na chęć podejścia ryb do tarła. Jak wcześniej wspomniano dodatkiem do ich diety powinny być korzenie.
9. Rozmnażanie.
Do tarła dochodzi po obfitej podmianie wody na chłodniejszą (służy także lekkie obniżenie ph i gh). Do wcześniej przygotowanej groty samiec zagania samicę i tam dochodzi do tarła. Z jednego lęgu można uzyskać 30-100 jajeczek. Narybek wykluwa się po około 6-7 dniach i przez pierwsze 8-9 dni życia żywi się woreczkiem żółtkowym. Po tym okresie należy zacząć podawać te same pokarmy co rodzicom, lecz w formie sproszkowanej. Po około 3 tygodniach można dodać odrobinę pokarmu mięsnego. Ikra oraz narybek jest bardzo wrażliwy na zmianę parametrów wody oraz jej czystość. Zbiornik powinien być dodatkowo natleniany. W celu przyśpieszenia rozwoju ikry i narybku można podnieść temperaturę do 29-30*C.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
10. Uwagi końcowe, ciekawostki.
Ancistrus dolichopterus l-183 jest "prawdziwym zbrojnikiem niebieskim". Niestety jako zbrojnika niebieskiego uważa się ancistrusa sp., który jest krzyżówką kilku zbrojników. Powstała krzyżówka, która potrafi przeżyć praktycznie w każdych warunkach. Ancistrus dolichopterus często mylony jest z Ancistrusem sp. l-181. 181 rośnie do pokaźniejszych rozmiarów, niż 183 i w momencie osiągnięcia 9-10 centymetrów biała szewka znika z jego płetwy ogonowej i grzbietowej. Przy zakupie l-183 należy uważać, aby nie pomylić obu gatunków.
Obrazek

Autor: Lordam
Zdjęcia: Lordam
"Nie trzeba być większym żeby wygrać, wygrywali mali..."
Moje 240l Zapraszam:)
http://www.forumzbrojnikowe.pl/viewtopic.php?f=25&t=131" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ