L183

Moderatorzy: pkucaba, Moderatorzy

Awatar użytkownika

Topic Author
yahu
Posty: 276
Rejestracja: 20 cze 2014, o 14:40
Lokalizacja: Malbork/Stare Pole

Re: L183

Post autor: yahu »

Ja korzystam z imgur.com ,załóż sobie tam konto i mozna w prosty sposób wrzucać fotki na forum lub na jakims innym hostingu.
Awatar użytkownika

Lordam
Posty: 374
Rejestracja: 26 sty 2013, o 21:39
Lokalizacja: Elbląg

Re: L183

Post autor: Lordam »

Cześć,
mam dla Ciebie 2 wiadomości.
Po 1 osobnik jest zbyt mały do określenia płci, po 2 to jest niestety bądź stety Ancistrus l-181, a nie l-183.
"Nie trzeba być większym żeby wygrać, wygrywali mali..."
Moje 240l Zapraszam:)
http://www.forumzbrojnikowe.pl/viewtopic.php?f=25&t=131" onclick="window.open(this.href);return false;

DanielP
Posty: 122
Rejestracja: 21 kwie 2017, o 10:58
Lokalizacja: Warszawa/Szczaki

L183

Post autor: DanielP »

Lordam pisze:Cześć,
mam dla Ciebie 2 wiadomości.
Po 1 osobnik jest zbyt mały do określenia płci, po 2 to jest niestety bądź stety Ancistrus l-181, a nie l-183.
Pytam czysto hipotetycznie: skąd to stwierdzenie? Przy tej wielkości te dwa gatunki podobno są nie do rozróżnienia a biały paseczek powinien zaniknąć gdy ryby osiągną ok 10 cm, czyż nie tak?
Sturisoma aureum, L201 big spot, L333 white.
Awatar użytkownika

Lordam
Posty: 374
Rejestracja: 26 sty 2013, o 21:39
Lokalizacja: Elbląg

L183

Post autor: Lordam »

Teoretycznie.
Widziałem dużo 183 i 181 w różnej wielkości.
Spójrz, że ten antek ma już praktycznie cała płetwę grzbietową czarną, a wciąż jest bardzo mały.
"Nie trzeba być większym żeby wygrać, wygrywali mali..."
Moje 240l Zapraszam:)
http://www.forumzbrojnikowe.pl/viewtopic.php?f=25&t=131" onclick="window.open(this.href);return false;

DanielP
Posty: 122
Rejestracja: 21 kwie 2017, o 10:58
Lokalizacja: Warszawa/Szczaki

L183

Post autor: DanielP »

Ze zdjęcia wnioskuję,że płetwa jest po prostu zlozona ale pewnie się mylę. Nigdy nie miałem L181 więc moja wiedza na ich temat jest czysto teoretyczna. Dzięki za wskazówkę. A jakie są twoim zdaniem ewidentne różnice przy tych dwóch gatunkach?Przy jakiej wielkości można rozróżnić płeć u L183 i czy samiec ma charakterystyczne pionowe wypustki na głowie jak popularny kundelek i czy są one raczej sporadyczne?
Sturisoma aureum, L201 big spot, L333 white.

TomaszekK
Posty: 47
Rejestracja: 2 lip 2016, o 11:32
Lokalizacja: Siedlce

L183

Post autor: TomaszekK »

Roznica jest ilosc promieni na pletwie grzbietowej. Samice tez maja wasy ale w dol rosnace i sa mniejsze.
TomaszK

Bratko
Posty: 155
Rejestracja: 18 lut 2015, o 00:17

L183

Post autor: Bratko »

Różnica między Ancistrusem Dolichopterusem L-183 a Ancistrusem L-180, 181 .
L-183 inaczej nazywany jako Zbrojnik Niebieski , niestety ta nazwa została skopiowana przez handlarzy i przypięta dla krzyżówki zbrojnika sp. Czyli pospolitego sklepowego kundelka, dlatego tak zostało to uczynione żeby podnieść cenę tych ryb . Dlaczego Zbrojnik Niebieski , ponieważ gdy się spojrzy na biały szew na płetwie grzbietowej i ogonowej widać dokładnie że się mieni na kolor błękitny . Promieni na płetwie grzbietowej powinno być od 9 do 11 , w Niemczech hodowcy bardziej sobie cenią te ryby które mają 10-11 miękkich promieni ,ponieważ płetwa grzbietowa wygląda okazale i bardziej atrakcyjnie . Biały szef na płetwie ogonowej jak i płetwie grzbietowej , to bardzo ciężki temat , trafiłem w swoim życiu na ryby które miały albo dosłownie niewidoczną białą obwódkę płetw lub przerywaną tą białą linię , też było kilku wspaniałych znawców w kraju co uważali że mam krzyżówki itd. Itp. Ale na szczęście to miałem gdzieś odłowiłem ryby zrobiłem zdjęcia , całych ryb i płetw i wysłałem do prawdziwego fachowca z Brazylii który te ryby odławia i hoduje . Zdobyłem bardzo konkretne wiadomości i wskazówki , także moje ryby były prawdziwymi Dolichopterusami ale mniejsza o to . Nie zmienia to faktu że 97% ryb tego gatunku ma biały szew mniejszy czy większy i takie ryby powinniśmy kupować , żeby nie narazić się na krytykę znawców. Dla kolegów mniej doświadczonych bym radził przed zakupem młodych ryb do 5cm , zabrać ze sobą latarkę i zaświecić nią na ryby, wtedy te białe szewki powinny się mienić na błękit , jeśli się nie mienią i są śnieżno białe to jest na 99,9% L-181 . Dlaczego różnicę widać przy 5 cm rybach , ponieważ L-181 przy tej wielkości zaczyna tracić białą obwódkę i jest łatwiej zauważyć różnicę między tymi gatunkami . Kiedy ryby są dorosłe pozostaje liczenie promieni miękkich , choć różnicę widać gołym okiem , ubarwienie jest inne chodzi tu o białe kropeczki na ciele , budowa ciała jest trochę inna no i L-181 rosną większe . Rozpoznanie płci u ryb około 5-7cm jest bardzo trudne a wręcz nie raz niemożliwe , jak u samca i samiczki wyrastają wyrostki na pyszczkach , z tym że u samiczki te wyrostki rosną w dolnej części pyszczka i układają się w pozycji poziomej , na samym początku u samców rosną tak samo ,dlatego jest tak trudno odróżnić samca od samiczki , ale gdy samce podrastają wtedy tradycyjnie jak to u samców bywa rośnie poroże dość obfite . Rozmnażanie tych ryb to już inna historia dużo by pisać , na co niestety nie mam czasu .

DanielP
Posty: 122
Rejestracja: 21 kwie 2017, o 10:58
Lokalizacja: Warszawa/Szczaki

L183

Post autor: DanielP »

Dziękuję za szczegółową odpowiedź,część tych informacji np co do mylnego nazewnictwa zwykłych kundelków znałem. Nie zmienia to faktu,że informacje te będą dla mnie i z pewnością dla wielu bardzo cenne!:-)Ja nie pytałem o ich rozmnażanie ale jeśli kiedyś będziesz miał na to czas to chętnie poczytam i zdobędę nowe doświadczenia. Co do rozpoznania płci L183 przy wielkości 5-7 cm to wiem,że ciężko to stwierdzić. Zawsze chciałem mieć te ryby i wreszcie się udało:)Zakupiłem je od użytkownika tego forum. Chciałbym o nich zgłębiać jak najwięcej wiedzy. Jeśli ktoś ma jakieś ciekawe doświadczenia z tym gatunkiem to zapraszam do dzielenia siè nimi:-)
Sturisoma aureum, L201 big spot, L333 white.

Kwas
Posty: 88
Rejestracja: 7 gru 2016, o 17:44
Lokalizacja: Gdynia

L183

Post autor: Kwas »

Witaj.
Mam z odłowu 9 sztuk w różnym przedziale 5,7,8 cm wydaje mi się na 90% że ten 8 cm to samiec ponieważ zaczął zajmować grotę i właśnie zaczynają się lekko pojawiać dodatkowe wyrostki na masce charakterystyczne dla samców, zobaczymy jak podrosną. i nawet u tych dużych widać na końcach płetw nie białe a właśnie błękitne przebarwienia nawet u tych większych 7-8 cm więc myślę że to na 99% l 183.
Jak znajdę zdjęcia moich podrostków to wrzucę, pozdrawiam.
ODPOWIEDZ