Identyfikacja zbrojnika

Pisz o wszystkim i o niczym nawet jeśli temat nie jest związany z akwarystyką

Moderator: Moderatorzy


zgudzia
Posty: 202
Rejestracja: 25 sty 2013, o 03:58
Lokalizacja: warszawa

Re: Identyfikacja zbrojnika

Post autor: zgudzia »

Ostatni post z poprzedniej strony:

Kiedys syszałem ze u mieczyków samica po iluś tam porodach z powodu braku samca w stadzie jest w stanie sie przekształcić w samca. Podobno normalnie rośnie jej miecz i narzodzik do .... wiadomo czego :D ktos cos tez o tym słyszał czy to jakis mit czy ja przekręciłem??
co do twojego osobnika to tylko czas ci odpowie na 100% ;)
Jak by Bóg uznawał przedni napęd chodzili byśmy na rękach ;)
L-183 Ancistrus Loricaria Red sturisoma aurerum
Awatar użytkownika

OCrushek
Posty: 156
Rejestracja: 22 sty 2013, o 16:31

Re: Identyfikacja zbrojnika

Post autor: OCrushek »

Nie wiem jak "mieczyki" ( tu prośba o operowanie nazwą łacińską co by niedomówień nie było) bo żyworódki miałem ale baaaaaaaaaaaardzo dawno temu a w sumie szkoda ale temat jest do zgłębienia bo co niektóre stwory np.amphiprion ocellaris
ma taką możliwość , że gdy w stadzie nie ma samiczki to największy zmienia płeć i zostaje "panią". Zmiana ta może nastąpić tylko raz (tak wyczytałem) ale czy jakiś xiphophorus ma taką zdolność nigdy nie słyszałem.
http://akwarystyka-wielkopolska.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Indorek
Posty: 39
Rejestracja: 23 sty 2013, o 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Re: Identyfikacja zbrojnika

Post autor: Indorek »

Potwierdzam tą informacje, samice potrafią zmienić płeć - mowa o Xiphorus helleri czyli mieczyku Hellera. W każdym miocie zaczynają się po około trzech miesiącach wyróżniać samczyki z mieczem w ogonie oraz samiczki u których przez powłoki brzuszne widać ziarna ikry. Bardzo często następuje zmiana płci, chociaż nie wiem dlaczego. W październiku dostałem 8 sztuk, z czego były dwa wyraźne samce. Reszta - 6 sztuk miała widoczne ziarna ikry. Dziś tylko jeden osobnik posiada owe zaikrzenie- reszcie zaczynają rosnąć miecze a ikra zanikła. Z tych dwóch pierwszych wyraźnych samców jeden padł śmiercią głodową - poza dążeniem do kopulacji nic nie jadł. Ten drugi też jest na skraju wyczerpania - nic tylko lata ze swoim gonopodium. Samczyki, które teraz zaczęły pokazywać swój dymorfizm są seksualnie ospałe w porównaniu do tych dwóch pierwszych a za razem nieszczęsnych samczyków.
5 X L - 134, 5 X L - 201,Ancistrus sp.całe stado, LDA - 16 - WIELE, LDA - 16 LONG FIN 5 SZT

Prawo w PL jest pojebane. 15-latkę możesz puknąć, ale nie możesz jej kupić piwa:)

Topic Author
jgoluch
Posty: 9
Rejestracja: 26 sty 2013, o 00:34
Lokalizacja: Warszawa | Puławy

Re: Identyfikacja zbrojnika

Post autor: jgoluch »

Indorek pisze:Z autopsji wiem że poroże lepiej rośnie u młodzieży kiedy są w stadzie, u ryb trzymanych pojedynczo różnie to bywa.
Zobaczymy co czas przyniesie.
Rybka trzymana od około 3 miesięcy sama, bez innych ryb z jej gatunku.
Wcześniej przez ok miesiąc, może dwa miała towarzystwo 3 innych zbrojników.
Pozdrawiam Jaco G
72l | WWA
118l | LPU
Awatar użytkownika

Indorek
Posty: 39
Rejestracja: 23 sty 2013, o 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Re: Identyfikacja zbrojnika

Post autor: Indorek »

Nie twierdzę że to jest reguła. Zawsze miałem zbrojniki w stadach, tylko ten jeden trafił mi się trzymany w odosobnieniu. Nie miał poroża aż do momentu gdy nie zamieszkał z innymi samcami. w ciągu miesiąca poroże urosło mu do około 0,5 cm - błyskawicznie. Chociaż i tak wyglądał śmiesznie...
5 X L - 134, 5 X L - 201,Ancistrus sp.całe stado, LDA - 16 - WIELE, LDA - 16 LONG FIN 5 SZT

Prawo w PL jest pojebane. 15-latkę możesz puknąć, ale nie możesz jej kupić piwa:)

termoss1986
Posty: 20
Rejestracja: 1 lut 2013, o 13:58

Re: Identyfikacja zbrojnika

Post autor: termoss1986 »

Co do mieczyka to ja mogę coś napisać. U mnie nie raz samica przemieniała się w samca. Ale z takiej rybki nie ma pożytku. Po tym jak zacznie sie przekształcać w samca, przez długi okres czasu nie jest ani samiec ani samica. Takie homo niewiadomo. Nie rodzi małych ani nie zapładnia innych samic. Jest bo jest.

zgudzia
Posty: 202
Rejestracja: 25 sty 2013, o 03:58
Lokalizacja: warszawa

Re: Identyfikacja zbrojnika

Post autor: zgudzia »

Sam fakt ze potrafi sie znikąd od tak przekształcić jest po niekąd fascynujący ( tylko zeby nie było ze ja tez tak chce :P :P :P )
ale podejrzewam ze w warunkach naturalnych takie cos dzieje ze dla dobra stada by móc dalej sie mnożyć i ganutek mógł by przetrwać i zapewne trwa to dłużej niz samo wyrośnięcie miecza i gonopodium.
A w akwarium każdego dnia doglądamy rybek co sie dzieje a z takim samco-samicą nic sie nie dzieje :D:D:D
Jak by Bóg uznawał przedni napęd chodzili byśmy na rękach ;)
L-183 Ancistrus Loricaria Red sturisoma aurerum
Awatar użytkownika

Indorek
Posty: 39
Rejestracja: 23 sty 2013, o 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Re: Identyfikacja zbrojnika

Post autor: Indorek »

termoss1986 pisze:Co do mieczyka to ja mogę coś napisać. U mnie nie raz samica przemieniała się w samca. Ale z takiej rybki nie ma pożytku. Po tym jak zacznie sie przekształcać w samca, przez długi okres czasu nie jest ani samiec ani samica. Takie homo niewiadomo. Nie rodzi małych ani nie zapładnia innych samic. Jest bo jest.
Właśnie o tym pisałem wcześniej:)
5 X L - 134, 5 X L - 201,Ancistrus sp.całe stado, LDA - 16 - WIELE, LDA - 16 LONG FIN 5 SZT

Prawo w PL jest pojebane. 15-latkę możesz puknąć, ale nie możesz jej kupić piwa:)

alfcio
Posty: 6
Rejestracja: 24 sty 2013, o 23:05

Re: Identyfikacja zbrojnika

Post autor: alfcio »

Mam takie same i ta na zdjęciu to samica, u mnie niektóre samice mają takie krótkie wąsiki ale nie zawsze je widać, pokazują się przeważnie jak węszy brzmi to dziwnie, ale takie wyciągnąłem wnioski przy obserwacji :lol:
ODPOWIEDZ