L-183

Wszystko o najlepszych warunkach do rozmnażania zbrojników

Moderator: Moderatorzy


Topic Author
lukas2525
Posty: 40
Rejestracja: 6 gru 2015, o 20:28

L-183

Post autor: lukas2525 »

Panowie mam takie pytanie może ktoś coś doradzi podpowie w sobotę widziałem jak samiczka wreszcie wepchała sie do grotki samcowi samiec teraz cały czas pilnuje grotki niestety grotka jest z bocznym wejsciem i niestety nie widzę co sie dzieje z ikrą i teraz takie pytanie odłowic ikre czy zostawic ? bo nie mam nad nią narazie kontroli??Nadmieniam że jest to moje pierwsze tarło L.i ciesze sie jak głupi :lol: nie chce stracić maluszków
Awatar użytkownika

yahu
Posty: 276
Rejestracja: 20 cze 2014, o 14:40
Lokalizacja: Malbork/Stare Pole

Re: L-183

Post autor: yahu »

Ja bym zostawił i dał szansę na opiekę ikry przez samca.
Niech sie uczy na przyszłość bedziesz miał pewniaka.
Chyba że chcesz koniecznie to obserwuj i na 5-6 dzien zerkaj czy nie wywala ikry.W 6-7 dniu młode powinny sie wylęgać w zależności jaka temperatura w akwarium.
Twoja decyzja ,ja bym zostawił tym bardzie ze to grotka boczna i moze da radę tym bardziej że nie wiesz co sie dzieje w środku bo nie widzisz....ja bym czekał i obserwował.

Topic Author
lukas2525
Posty: 40
Rejestracja: 6 gru 2015, o 20:28

Re: L-183

Post autor: lukas2525 »

A jak się wyklują to je zostawić w tym akwarium ze starymi???
Awatar użytkownika

yahu
Posty: 276
Rejestracja: 20 cze 2014, o 14:40
Lokalizacja: Malbork/Stare Pole

Re: L-183

Post autor: yahu »

Zostaw pierwsze tarło niech samiec sam odchowa.
Ja mam zasade ,że staram sie nie oddzielac ikry od samca ale gdy zaczynają mu uciekać dopiero co wylęgnięte maluchy lub wyrzuca ikrę- wtedy oddzielam młode/ikrę od samca.
Tak jak napisałem zostaw i obserwuj co sie dzieje,nie stresuj samca zbyt częstym zaglądaniem a będzie oki.
Jak młode sie wyklują to zerkaj czy mu nie uciekają .Mozesz pozniej odłowić samca z młodymi lub same młode tuż przed pierwszym karmieniem aby Ci sie nie rozpłyneły po akwarium.
U mnie w sumie zawsze jakieś młode uciekają z grotki i wtedy samiec ląduje z grotą w kotniku w tym samym akwa.Po 1-2 dniach wszystkie młode są juz w kotniku i samiec wraca do ogólnego

Topic Author
lukas2525
Posty: 40
Rejestracja: 6 gru 2015, o 20:28

Re: L-183

Post autor: lukas2525 »

A jak uciekną z grotki to samica nic im nie zrobi?Bo wiadomo praca bez człowieka nie może się obejść i dopiero popołudniu jak wrócę z roboty obserwuje co się dzieje??

?
Awatar użytkownika

yahu
Posty: 276
Rejestracja: 20 cze 2014, o 14:40
Lokalizacja: Malbork/Stare Pole

Re: L-183

Post autor: yahu »

Młode się wylęgna na około 7 dzień,samiec powinien ich pilnować.Teoretycznie powinny siedzieć z samcem w takiego typu grocie.
Jak bedziesz widział coś niepokojącego to możesz odłowić samca do kotnika (kotnik w tym samym akwarium).
Poczekaj jak sie wyklują i wtedy podejmij decyzje.Nie kieruj sie tylko chęcią odchowania młodych.Możesz zestresować samca i z ikry nici.
Kazdy samiec,kazdy gatunek to inne podejście.Jeden samiec sie opiekuje i mozna go przenosic z ikrą i nic mu to nie robi a inny tylko ruszysz grote i robi sie nerwowy co moze spowodowac konsumpcje jajeczek albo w nerwowych ruchach samiec moze uszkodzic ikre.
Poczekaj te 7 dni jak sie wylęgną i wtedy zdecydujesz.
Ja bym pierwszą ikre zostawił samcowi i dał mu spokój i nie stresował za mocno niech się uczy.A jak poźniej po 20 dniach zaczna uciekać w poszukiwaniu jedzenia wtedy je odłowić.
Jak było 1 tarło to będzie kolejne..

Topic Author
lukas2525
Posty: 40
Rejestracja: 6 gru 2015, o 20:28

Re: L-183

Post autor: lukas2525 »

No to dziękuję kolego za podpowiedź i czekam z niecierpliwością jak się wyklóją

-- 20 lip 2016, o 21:24 --

Kolego yahu stał mi się najczarniejszy scenariusz jaki mógł mi się stać wróciłem z roboty po 48godz.i co po 10 dniach pilnowania przez samca groty zobaczyłem że coś jest nie tak,samiec zdechł w grocie ikry nie było.Co się mogło stać??Miałem w tym akwarium ślimaki helenki czy mogły by mu coś zrobić??Kurcze nie wiem zgłupiałem

KierowcaBombowca
Posty: 85
Rejestracja: 24 mar 2015, o 20:07

Re: L-183

Post autor: KierowcaBombowca »

Ślimaki to owszem mogą mu zrobić ,ale tylko jak zdechnie. Szukaj przyczyny gdzie indziej.
Awatar użytkownika

yahu
Posty: 276
Rejestracja: 20 cze 2014, o 14:40
Lokalizacja: Malbork/Stare Pole

Re: L-183

Post autor: yahu »

UU ..zdarzyło mi sie raz że samica mi zdechła podczas tarła ..ale samiec podczas pilnowania ikry?? Dziwna sytuacja.Nie wiem co mogło być powodem.

Topic Author
lukas2525
Posty: 40
Rejestracja: 6 gru 2015, o 20:28

Re: L-183

Post autor: lukas2525 »

A możliwe że samiec zjadł cała ikre i zdechł przez to????
ODPOWIEDZ