Zwierzęta karmowe dla zwierząt terariowych

Pokarmy,przepisy własne

Moderator: Moderatorzy


Autor
wikif
Posty: 469
Rejestracja: 21 sty 2013, o 14:52
Płeć:

Zwierzęta karmowe dla zwierząt terariowych

#1

Post autor: wikif » 23 mar 2013, o 08:02

Drugim pokarmem który postanowiłem wypróbować to drewnojad można go łatwo zakupić na portalu aukcyjnym jak również na giełdach bardzo popularny wśród hodowców terariowych


Artykuł opisujący gatunek opracował
Opracował: Dariusz Kucharski na podstawie własnych doświadczeń oraz dodatkowych źródeł:
http://www.justbugs.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://whitecrocodile.com/rhbs/threeeasybeetles.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.echsenseite.at" onclick="window.open(this.href);return false;Morfologia:
Drewnojad jest owadem należącym do tej samej rodziny co większość karmowych chrząszczy – czarnuchowatych (Tenebrionidae). Ogólną budową przypomina swojego mniejszego krewniaka mącznika młynarka (Tenebrio molitor). Osiąga 30 – 40mm długości. Ciało masywne, wydłużone, czarnego, lekko matowego koloru. Czułki perełkowate, stopniowo rozszerzają się ku końcom. Głowa z szerokim nadustkiem, który jest doskonałą cechą pozwalającą na rozróżnienie płci. Samce mają na nim błoniaste wcięcie, samice mają nadustek prosty. Oczy nerkowate, częściowo przedzielone krawędzią nadustka. Skrzydła pokrywają rządki drobnych, oddalonych od siebie punktów. Nogi długie i smukłe.
Larwy jasnokremowe do żółtawych, brązowe w okolicach puszki głowowej i na granicy segmentów. Posiadają krótkie 3 pary odnóży i niemal niewidoczne czułkui. W ostatnim stadium osiągają ponad 50mm.

Biologia i ekologia:
Gatunek pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej. Pokrewne gatunki z tego rodzaju zasiedlają oba kontynenty. Związane są głównie z próchniejącym drewnem i grzybami. W naturalnym środowisku larwy i imagines są saprofagami (zjadają martwą materię) i mykofagami (zjadają owocniki grzybów). Wielokrotnie znajdywano je w jaskiniach, gdzie żerowały na odchodach nietoperzy. Notowane są również jako szkodniki magazynowe.

Terrarium i warunki hodowli:
Jako owad karmowy nie przedstawia specjalnych problemów w hodowli. Stosowane jest wiele metod jego trzymania, skoncentruję się na tej stosowanej najczęściej.
Preferowane są pojemniki plastikowe (grubsze – larwy mają silne żuwaczki) lub szklane o dowolnych rozmiarach (w zależności od potrzeb). Za minimalne przyjmijmy 20x20x15cm, a im większe, tym bardziej pokaźną populację możemy utrzymać. Chrząszcze nie wymagają pokrywy. Hodowlane linie mają zredukowane skrzydła drugiej pary i utraciły zdolność lotu (choć mogą podejmować próby latania).
Na dno wsypujemy 2 – 10 cm torfu lub włókna kokosowego. Musi być stale wilgotne, gdyż to w nim przebywają młode larwy. Do tego możemy dodać kawałki próchna z drzew liściastych (najłatwiejsza do zdobycia jest brzoza), najlepiej zaatakowana przez tzw. brunatną zgniliznę (rozpada się na charakterystyczne bloczki). Na wierzch substratu można wrzucić duży kawałek próchniejącego pieńka (też z brunatną zgnilizną), najlepiej pozbywszy się uprzednio zasiedlającej go fauny. W nim będą żerować wyrośnięte larwy i zakładać komory poczwarkowe, imagines będą składać jaja. Z dużym sukcesem stosowałem też jako dodatek do substratu mielone huby nadrzewne jak Fomes fomentarius, Fisulina sp. i Ganoderma sp.
Inna metoda polega na trzymaniu owadów na otrębach. Niestety z racji jej nie stosowania przeze mnie jej opis może powstać później.
Owady nie wymagają naświetlania, preferują ciemność. Znoszą duże wahania temperatury, nawet poniżej 5°C, jednak optimum to 27 – 35°C. Wilgotność powinna być stale wysoka – ok. 70 - 90%, przy dobrej wentylacji (choć owady są w stanie przetrwać w bardzo suchym środowisku długie miesiące).

Żywienie:
Owady jedzą praktycznie wszystko. W skład prawidłowej diety wchodzą owoce i warzywa. Białko można dostarczyć w postaci kawałków mięsa lub pokarmu dla psów i kotów. Taki pokarm należy usuwać po 24 godzinach, jeśli nie zostanie zjedzony w celu uniknięcia pojawu roztoczy.

Rozpoznawanie płci:
Jak już wspomniano na początku, płeć można łatwo określić gołym okiem. Cecha diagnostyczna to nadustek owada. Samce mają wyraźną, jasną błonkę w jego wycięciu. Samice nie posiadają analogicznej struktury.Do przygotowania karmy użyłem larw , chociaż kiedyś musze użyć dorosłych osobników ze względu na pancerz chitynowy (chityna jest nie strawna przez ryby ale odpowiednio rozdrobniona pobrana z pokarmem przeczyszcza przewód pokarmowy a dokładnie jelita z zalegających substancji. Ułatwia to opróżnienie i dokładnie przeczyszcza jelita chroniąc tym samych nasze pupile od chorób . Często zalegające substancje w jelitach fermentują lub zalegają w jelitach doprowadzając do niestrawności puchnięcia jelit a w drastycznych przypadkach do śmierci ryb.)
Jak i poprzednio larwy zmieliłem i tutaj trzema razie mam czyste bez dodatku innych dodatków .
Niestety muszę poczekać z pierwszymi próbami aż skończę podawanie pierwszego próbnego pokarmu.
O wynikach prób będę informował na bieżąco :lol:
L 066 L 201 L 243 L 270 L 260 L 333 L 340 L 401 L 134 L 236 L 405 L 46 L 399 L 400

ODPOWIEDZ