Żywienie Hypancistrusów.

Pokarmy,przepisy własne

Moderator: Moderatorzy


Topic Author
Aleksander Stefaniak
Posty: 288
Rejestracja: 21 sty 2013, o 19:34
Lokalizacja: Lublin

Re: Żywienie Hypancistrusów.

Post autor: Aleksander Stefaniak »

Ostatni post z poprzedniej strony:

GŁODÓWKA -dobra rzecz przy paletkach a u moich zbrojników w sklepie jest regularna co tydzień. W niedzielę nie ma mnie w pracy więc ryby dojadają to co na gąbkach.
Natomiast w tygodniu 3Xdziennie żarełko
Olo i wszystko jasne :P
Hodowla L46, L66, L103, L104, L129, L134, L144, L163, L168, L187, L199, L200, L201, L333
To gatunki rozmnożone

Olgierd
Posty: 60
Rejestracja: 25 sty 2013, o 22:05
Lokalizacja: Małopolska

Re: Żywienie Hypancistrusów.

Post autor: Olgierd »

zgudzia pisze:O tej głodówce tez sporo czytałem ze jedni stosują a inni sa przeciwnikami. Słyszałem że głodna ryba to zdrowa ryba. Ale chąc rozmnażać i mieć duzo ikry głodzenie ryb nie ma sensu według mnie bo ta ikra skadś sie musi brac tej samicy :D logicznie ma to gdzies sens. w tym temacie pewnie też znajdzie sie duzo sprzecznych opinni i to raczej temat rzecza ale u mnie gdzie nie ma samego szkła raczej staram sie zeby pokarm w miare szybko znikał. Nie licząc warzyw których pozostałości wyciagam zawsze nastepnego dnia ;)
Jednorazowa głodówka nie ma wpływu na płodność ryby, gdyż i tak w naszych akwariach ryby są notorycznie przekarmione(mniejsza ilość ruchu, stresu niż w warunkach naturalnych). Zatem jeśli nie dostanie 1-2 dni w tygodniu pokarmu to i tak ma tyle rezerwy w organizmie, że jej to tylko na dobre wyjdzie.
A ta dłuższa głodówka jest w celu przyhamowania ciągłych tareł u ryb. Duża ilość ikry i częstotliwość odbywania tarła jest dla samic w dłuższej mierze szkodliwa.

zgudzia
Posty: 202
Rejestracja: 25 sty 2013, o 03:58
Lokalizacja: warszawa

Re: Żywienie Hypancistrusów.

Post autor: zgudzia »

Ok ale nie napisałem o jednodniowej głodówce :) wspomniałes o dwótygodniowej :) a to dość istotna różnica :D
oczywiście zeby nie było ze ja mówie ze głodówka jest zła tylko mówie ze na różnych forach czytałem sprzeczne opinie na ten temat. Sam co weekend wyjezdzam albo co dwa i wtedy nikt mi ryb nie karmi wiec chcąc nie chcąc głodóweczka jest ale to z przyczyn niezależnych ;)
Jak by Bóg uznawał przedni napęd chodzili byśmy na rękach ;)
L-183 Ancistrus Loricaria Red sturisoma aurerum

Topic Author
Aleksander Stefaniak
Posty: 288
Rejestracja: 21 sty 2013, o 19:34
Lokalizacja: Lublin

Re: Żywienie Hypancistrusów.

Post autor: Aleksander Stefaniak »

Olgierdzie co masz na myśli częste?
U hypoancistrusów np L201 tarło mam co 4tyg każda samica z zegarkiem w ręku
L129 - co 3-4tyg samica składa ikrę
L46 co 6-7tyg regularnie
L144 - 3-4tyg regularnie tarło
L340 - co 4-5tyg tarło
Chyba regularność stanowi cykl? czy może się mylę? Ryby są w świetnej kondycji i mnożą się regularnie co stanowi swego rodzaju zegar biologiczny.
Glonusie nie są otłuszczona bo i to mi zarzucano ani nie chorują. Czyli na moje chłopskie oko wszystko gra i buczy.
Olo i wszystko jasne :P
Hodowla L46, L66, L103, L104, L129, L134, L144, L163, L168, L187, L199, L200, L201, L333
To gatunki rozmnożone

Olgierd
Posty: 60
Rejestracja: 25 sty 2013, o 22:05
Lokalizacja: Małopolska

Re: Żywienie Hypancistrusów.

Post autor: Olgierd »

zgudzia pisze:Ok ale nie napisałem o jednodniowej głodówce :) wspomniałes o dwótygodniowej :) a to dość istotna różnica :D
oczywiście zeby nie było ze ja mówie ze głodówka jest zła tylko mówie ze na różnych forach czytałem sprzeczne opinie na ten temat. Sam co weekend wyjezdzam albo co dwa i wtedy nikt mi ryb nie karmi wiec chcąc nie chcąc głodóweczka jest ale to z przyczyn niezależnych ;)
I następnie napisałem przecież w jakim celu stosuję te dwutygodniowe głodówki. :)
Olgierdzie co masz na myśli częste?
W przypadku ryb dzikich częstsze niż jest to w naturze, czyli w zależności od regionów w jakich występują od 1 tarła na rok do około 6. Ja przynajmniej wychodzę z takiego założenia i staram się uniemożliwiać moim rybom tarła częstsze niż raz na dwa-trzy miesiące.
Czytałem, że z wykształcenia jesteś ichtiologiem, więc pewnie wiesz jakim obciążeniem dla organizmu(a przede wszystkim wyniszczające wątrobę) samicy jest ciągła gotowość do tarła i produkowanie ikry. W naturze jest to limitowane takimi czynnikami jak pora sucha, niedobory pokarmu, zbytnie zagęszczenie. Zatem w akwariach też warto się czasem zastanowić czy warto jest tak nadmiernie eksploatować nasze ryby- w końcu to ryby ozdobne a nie pływające maszynki do "produkowania dzieci".

BAZAR
Posty: 33
Rejestracja: 5 lut 2013, o 19:13
Lokalizacja: Siemirowice

Re: Żywienie Hypancistrusów.

Post autor: BAZAR »

Tak to są ryby ozdobne , ale niektóre przypadki życiowe tych ryb splatają się z tym że są one źródłem dochodu . Zawsze można postawić sobie obok hodowli(dochodowego interesu) akwa dekoracyjne gdzie rybcie sobie żyją dla oglądania, a nie zarobkowania - takie realia.

zgudzia
Posty: 202
Rejestracja: 25 sty 2013, o 03:58
Lokalizacja: warszawa

Re: Żywienie Hypancistrusów.

Post autor: zgudzia »

Mysle ze u hodowcy takie drugie akwa nie przejdzie bo to poprostu kolejny baniak do zarobienia kasy a jak ktos sie z tego utrzymuje to nie ma nic dziwnego ze powiedzmy kilka samic wiecej to kilka miotów wiecej co za tym idzie pensja bardziej pokaźna ;) tak mi sie wydaje ;)
Jak by Bóg uznawał przedni napęd chodzili byśmy na rękach ;)
L-183 Ancistrus Loricaria Red sturisoma aurerum

BAZAR
Posty: 33
Rejestracja: 5 lut 2013, o 19:13
Lokalizacja: Siemirowice

Re: Żywienie Hypancistrusów.

Post autor: BAZAR »

Zgodzę się z Tobą lecz hodowla może być w innym budynku jak się mieszka , a dekoracyjne w salonie żeby gościom pokazać bo przecież wszyscy wiedzą , ze hodujesz rybki więc trzeba coś pokazać:)) co racja to racja zawsze to kilka samic więcej.

zgudzia
Posty: 202
Rejestracja: 25 sty 2013, o 03:58
Lokalizacja: warszawa

Re: Żywienie Hypancistrusów.

Post autor: zgudzia »

No chyba ze w dekoracyjnym trzyma sie nadmiar samców ;) to sie zgodze he he
albo powiedzmy rybki wogóle nie związane z hodowla ;)
Jak by Bóg uznawał przedni napęd chodzili byśmy na rękach ;)
L-183 Ancistrus Loricaria Red sturisoma aurerum

Topic Author
Aleksander Stefaniak
Posty: 288
Rejestracja: 21 sty 2013, o 19:34
Lokalizacja: Lublin

Re: Żywienie Hypancistrusów.

Post autor: Aleksander Stefaniak »

Zgadazm się po części z Olgierdem. Trzymanie ryb jako dekoracji by same z siebie się wytarły ma sens dla ozdoby, ich zdrowia i akwarystycznego samozaparcia estetycznego - bo tak podaje literatura.
Ale między dekoracją a hodowlą ryb jest różnica.
Mnożę ryby często w ramach hodowli dla celów zarobkowych. Ryby są w bardzo dobrej kondycji i dobrze utrzymane i to powie każdy kto je zobaczy.
Hodowla to mnożenie ryb z których hodowca się utrzymuje. Tak jestem takim hodowcą i nie ukrywam tego. Ryby to moja pasja, hobby, praca i utrzymanie rodziny - czy to coś złego gdy łączę te wszystkie elementy? :mrgreen:
Olo i wszystko jasne :P
Hodowla L46, L66, L103, L104, L129, L134, L144, L163, L168, L187, L199, L200, L201, L333
To gatunki rozmnożone

Hypancistrus
Posty: 2
Rejestracja: 12 lut 2013, o 16:08

Re: Żywienie Hypancistrusów.

Post autor: Hypancistrus »

Aleksander Stefaniak pisze:Zgadazm się po części z Olgierdem. Trzymanie ryb jako dekoracji by same z siebie się wytarły ma sens dla ozdoby, ich zdrowia i akwarystycznego samozaparcia estetycznego - bo tak podaje literatura.
Ale między dekoracją a hodowlą ryb jest różnica.
Mnożę ryby często w ramach hodowli dla celów zarobkowych. Ryby są w bardzo dobrej kondycji i dobrze utrzymane i to powie każdy kto je zobaczy.
Hodowla to mnożenie ryb z których hodowca się utrzymuje. Tak jestem takim hodowcą i nie ukrywam tego. Ryby to moja pasja, hobby, praca i utrzymanie rodziny - czy to coś złego gdy łączę te wszystkie elementy? :mrgreen:
Tylko sie cieszyc.
ODPOWIEDZ