Zbiornik na szybko

Jeśli chcesz porozmawiać o zbrojnikach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, to zacznij pisać tutaj

Moderator: Moderatorzy


Aleksander Stefaniak
Posty: 288
Rejestracja: 21 sty 2013, o 19:34
Lokalizacja: Lublin

Re: Zbiornik na szybko

Post autor: Aleksander Stefaniak »

Ostatni post z poprzedniej strony:

Olgierdzie nie chcę Cię atakować lub byś odebrał to jako atak i rzeczywiście od strony książkowej jak zwykle jesteś bardzo przygotowany i Twoja wiedza jest bardzo pożyteczna na tym forum co bardzo sobie cenię i często biorę poprawkę na to co piszesz i staram się do tego stosować.
Startując lub restartując zbiornik przekładam najczęściej starą gąbkę z innego akwarium w którym pracowała ona co najmniej 3-4tyg. Woda robi się klarowna w 24h a w 3dni wraz z korzeniami włożonymi do akwarium jest gotowa na przyjęcie ryb.
Co do zbrojników proces asymilacji jest nawet skrócony ponieważ jak sami wiecie dieta większości zbrojników to głównie roślinny pokarm z domieszką zwierzęcego. Zbrojniki wydzielają bardzo dużo odchodów i szybko zasiedlają zbiornik bakteriami rozkładającymi azot o których wspomniał Olgierd.
Olgierdzie przy braku starej gąbki i wlaniu tylko chemii jaką mamy dostępną na rynku zgadzam się z Tobą w 110% zbiornik długo dojrzewa. Natomiast są metody szybkiego restartu lub startowania zbiornika jak wspomniałem wyżej. Sam tak robię podmieniając duże ilości wody nie myję gąbki w danym akwarium i dopiero po tygodniu płuczę ją i wkładam z powrotem do akwarium natomiast gdy startuję nowe akwarium przekładam gąbkę ze starego akwarium do nowego. Metoda działa i polecam.
Olo i wszystko jasne :P
Hodowla L46, L66, L103, L104, L129, L134, L144, L163, L168, L187, L199, L200, L201, L333
To gatunki rozmnożone

Olgierd
Posty: 60
Rejestracja: 25 sty 2013, o 22:05
Lokalizacja: Małopolska

Re: Zbiornik na szybko

Post autor: Olgierd »

na pewno gdy filtr jest w ten sposób przygotowany będzie to szybciej niż jak piszesz 3 tygodnie :lol:
Czytanie ze zrozumieniem się kłania, napisałem "W przypadku startowania ze starym filtrem czy wodą proces ten można skrócić o połowę". Skrócenie o połowę okresu 14-21 dni daje nam 7-14 dni, czyli od tygodnia do dwóch. Więc nie wiem o co ten wywód o trzech tygodniach.
Nie następuje to tak szybko jak Wy mówicie, gdyż z racji szoku związanego ze zmianą parametrów wody bakterie przechodzą w stan uśpienia(hibernacji). Samo wyjście z tego stanu zajmuje im około 24h, a te które nie zaadaptują się do nowych warunków obumierają.

Aleksandrze, to nie jest wiedza książkowa, jest to doświadczenie zawodowe. ;) W książkach wyczytasz informacje o bakteriach nitryfikacyjnych, które się nawet nie rozwijają w filtrach akwariowych. A chemia rynkowa nic nie daje, jest to bubel na potrzeby wypełnienia portfeli producentów. Lepszym sposobem jest zakraplanie do akwarium rozpuszczonej saletry amonowej. Jest to wielokrotnie tańsze, a dostarczamy bakteriom najbardziej potrzebnych jonów jakimi są jony amonowe.

Topic Author
zgudzia
Posty: 202
Rejestracja: 25 sty 2013, o 03:58
Lokalizacja: warszawa

Re: Zbiornik na szybko

Post autor: zgudzia »

Strasznie lubie jak kazdy ma inne zdanie :/ a moje ryby mecza sie w kotniku :/
czyli odpowie mi ktos konkretnie z własnego doświadczenia? ile ten filtr ma sie zasiedlac w akwa ogolnym?
chciał bym aby tym razem próba powiodła sie i mogł bym juz wrzucic rybki ;)
Jak by Bóg uznawał przedni napęd chodzili byśmy na rękach ;)
L-183 Ancistrus Loricaria Red sturisoma aurerum
Awatar użytkownika

Kwiatek
Posty: 558
Rejestracja: 22 sty 2013, o 15:58
Lokalizacja: Raszyn

Re: Zbiornik na szybko

Post autor: Kwiatek »

Pośpiech w akwarystyce nie jest wskazany :D
15xL46

Topic Author
zgudzia
Posty: 202
Rejestracja: 25 sty 2013, o 03:58
Lokalizacja: warszawa

Re: Zbiornik na szybko

Post autor: zgudzia »

Powiedz to rybom w kotniku :P:P:P:P:P :twisted:
włożyłem jeszcze raz filtr w akwa ogólne dam mu dwa dni starczy zeby sie zasiedliby bakterie? wtedy zleje znów wode dojrzałą z akwa i bedzie dobrze?
Jak by Bóg uznawał przedni napęd chodzili byśmy na rękach ;)
L-183 Ancistrus Loricaria Red sturisoma aurerum
Awatar użytkownika

Kwiatek
Posty: 558
Rejestracja: 22 sty 2013, o 15:58
Lokalizacja: Raszyn

Re: Zbiornik na szybko

Post autor: Kwiatek »

Słuchaj a czy nie możesz po zalaniu starą wodą pozostawić tego zbiornika bez ryb na jakiś tydzień a w między czasie porobić testy na NO2?
15xL46

Topic Author
zgudzia
Posty: 202
Rejestracja: 25 sty 2013, o 03:58
Lokalizacja: warszawa

Re: Zbiornik na szybko

Post autor: zgudzia »

Zalałem go w piątek po 7godzinnej pracy filtra w ogolnym i do dnia dzisiejszego jest no2 tak czerwone (na pograniczu 4mg/l) to akwarium ciagle stoi (jest tam tez taki mniejszy filtr aquael fan) póki bedzie eheim w duzym sie zasiedlał bede tam mierzył czył czy cos sie dzieje na dzień dzisiejszy tendencja jest zła... bo w piatek od razu po przelaniu było jak w ogolnym czyli 0 a potem tylko gorzej...

zastanawiam sie czy po tych dwóch dniach jak eheim w ogolnym sie zasiedli to w tym dolecowym ponownie wlac nowa wode z akwa ogólnego czy włożyc w ta wode z wysokim no2? moze i głupie pytanie ale przez te kilka dni dokładnie od piatku moze jakos ta biologia ruszy... zrobie jutro rano test i jak bedzie na tym samym poziomie to ją wyleje
Jak by Bóg uznawał przedni napęd chodzili byśmy na rękach ;)
L-183 Ancistrus Loricaria Red sturisoma aurerum
Awatar użytkownika

Kwiatek
Posty: 558
Rejestracja: 22 sty 2013, o 15:58
Lokalizacja: Raszyn

Re: Zbiornik na szybko

Post autor: Kwiatek »

Nigdy nie miałem takiego problemu ale na zdrowe myślenie to jeśli wylejesz tą wodę w której NO2 jest wysokie ale coś już się dzieje i zalejesz nową to będzie powtórka tego co było z pierwszą wlaną wodą .
Poczytaj troszkę tutaj
http://akwarium.ilkus.pl/stare/thekrib/ ... cling.html" onclick="window.open(this.href);return false;
15xL46

Topic Author
zgudzia
Posty: 202
Rejestracja: 25 sty 2013, o 03:58
Lokalizacja: warszawa

Re: Zbiornik na szybko

Post autor: zgudzia »

Czyli woda która juz jest zostaje ;)
bede robił testy i dam znac..
Jak by Bóg uznawał przedni napęd chodzili byśmy na rękach ;)
L-183 Ancistrus Loricaria Red sturisoma aurerum

Olgierd
Posty: 60
Rejestracja: 25 sty 2013, o 22:05
Lokalizacja: Małopolska

Re: Zbiornik na szybko

Post autor: Olgierd »

By szybko pozbyć się związków azotowych z wody możesz użyć żywice jonowymienne(Purigen różne Filtraxy) czy nawet Zeolit. W przypadku żywic masz wyszczególnioną ich pojemność, wyliczając ze stężenia i litrażu akwarium będziesz wiedział ile potrzebujesz żywicy na pozbycie się związków azotowych.

Topic Author
zgudzia
Posty: 202
Rejestracja: 25 sty 2013, o 03:58
Lokalizacja: warszawa

Re: Zbiornik na szybko

Post autor: zgudzia »

A ten zeolit musi byc w filtrze? bo w eheimie nie mam za duzo miejsca na takie dodatki
Jak by Bóg uznawał przedni napęd chodzili byśmy na rękach ;)
L-183 Ancistrus Loricaria Red sturisoma aurerum
ODPOWIEDZ