Karmienie zbrojników, a spory ruch wody?

Jeśli chcesz porozmawiać o zbrojnikach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, to zacznij pisać tutaj

Moderator: Moderatorzy


Topic Author
Raffy14
Posty: 10
Rejestracja: 16 mar 2017, o 20:41
Lokalizacja: Gdańsk

Karmienie zbrojników, a spory ruch wody?

Post autor: Raffy14 »

Hejo

Z tym problemem borykam się od jakiegoś czasu. Mam zebry, w akwarium jest spora filltracja - woda jest w ciągłym ruchu z trzech miejsc. Jak wiadomo, zeberki są mięsożerne i podrzucam im lasonogi, artemię, kryla itp. ale nie mam pewności, czy zjadają coś z tego bo ruch wody rozrzuca pokarm po akwarium.

Jak wy uporacie się z tym? Wrzucacie pokarm i się nie przejmujecie, czy na czas karmienia zmniejszacie przepływy w filtrach?

adams2121
Posty: 119
Rejestracja: 8 lis 2014, o 17:27
Lokalizacja: Białystok

Karmienie zbrojników, a spory ruch wody?

Post autor: adams2121 »

Ja wyłączam falowniki na 10 mkinut - taka opcja i wtedy ryby mają możliwość w spokoju coś zjeść, natomiast nie za każdym razem tak robię .
w drugim jest opcja karmienie .

Nie wyłączam natomiast wszystkiego .

Topic Author
Raffy14
Posty: 10
Rejestracja: 16 mar 2017, o 20:41
Lokalizacja: Gdańsk

Karmienie zbrojników, a spory ruch wody?

Post autor: Raffy14 »

Dzięki za odpowiedź :) Gdybym miał falowniki, to zapewne bym tak robił - w swojej rafie 500L czasem wyłączam do karmienia anthiasów itp., wygodniej tak.

U zebr mam 3 filtry, głowicę 15000L, kubeł eheim, kaskadę fzn3 i niestety nie ma takiej możliwości żeby wyłączać na 10minut ;) Zwyczajnie się boję, że wyłączę filtry i potem wypadnie mi coś innego do zrobienia, zapomnę o tym i katastrofa gotowa. Postaram się zmniejszyć na czas karmienia przepływ w kubełkowym i kaskadowym do minimum, tak żeby nie zabić bakterii jakbym zapomniał ;)

A co posiadasz? Masz zebry? Co im dajesz do jedzenia?


Kiedyś się miało roślinożerne Baryancistrusy itp. to nabijało się warzywa na widelec, albo duże grube tabletki i po temacie... zachciało mi się mięsożernych zeberek ;)

adams2121
Posty: 119
Rejestracja: 8 lis 2014, o 17:27
Lokalizacja: Białystok

Karmienie zbrojników, a spory ruch wody?

Post autor: adams2121 »

Aktualnie sturisomy aureum i l134 pecoltia compta .

A masz czasowkę mechaniczna ? Taką pod gniazdko ?
Podlaczasz kaskade i filtr pod czasowke , Naciskasz ząbek i 15 min masz bez prądu . Potem samo się odpali .

szot
Posty: 359
Rejestracja: 22 sty 2013, o 20:57
Lokalizacja: Lublin

Karmienie zbrojników, a spory ruch wody?

Post autor: szot »

Raffy14 pisze:Dzięki za odpowiedź :)
U zebr mam 3 filtry, głowicę 15000L, kubeł eheim, kaskadę fzn3 i niestety nie ma takiej możliwości żeby wyłączać na 10minut ;)
W 60 litrach masz to wszystko :?: te 3 filtry :?: to masz wirówkę i raczej ryby będziesz musiał karmić z ręki. ;)

Ps. uzupełnij lokalizację w profilu .

lisowaty
Posty: 20
Rejestracja: 8 sie 2016, o 17:38
Lokalizacja: Kalwaria Zebrzydowska

Karmienie zbrojników, a spory ruch wody?

Post autor: lisowaty »

Myślę, że jak odłączysz ten sztorm na 10 minut to sprawy to nie załatwi. Zeberki nie startują tak szybko do jedzenia. Możesz spróbować skierować strumienie z wylotów tak aby np. jedno miejsce w akwarium było spokojniejsze i tam zbierało sie jedzenie. Zalatwi to tez problem sprzątania bo będziesz ściągał właśnie z niego.

Topic Author
Raffy14
Posty: 10
Rejestracja: 16 mar 2017, o 20:41
Lokalizacja: Gdańsk

Karmienie zbrojników, a spory ruch wody?

Post autor: Raffy14 »

Hejo :D

Tak, mam 3 filtry :D Lubię nadfiltrację w akwariach, nie wyobrażam sobie nigdy prowadzenia akwarium z jednym filtrem ;) (oprócz krewetkariów) Miałem mega nauczkę, jak położyłem całą obsadę malawi z rybami F1, odłów itp. i starannie dobrane haremy...bo wirnik pękł pewnego dnia, nic się nie uratowało jak wróciłem :( Największy ruch wody robi głowica 1500 która robi za mechanika, bo kaskada i kubeł dmuchają pod powierzchnią wody ;) Może pokombinuję coś z ustawieniem głowicy.

Właśnie problem w tym, że zeberki nie startują tak szybko do jedzenia, są baaardzo ostrożne - zupełne przeciwieństwo w stosunku do wszystkiego co hoduję w domu i w pracy... pokolce, płaszczki itp. to wyrywają z ręki w ułamku sekundy ;) Poprzednie moje zbrojniki, były też mega żarłoczne i rąbały wszystko co się da i walczyły o swoje, wybuchające kurze z piasku przy nich to była norma, takie zawzięte ;) Zeberka zastanowi się 10 razy :D

A jak będą karmione w jednym miejscu, to później jak podrosną - nie będą się tłuc w tym miejscu o żarcie? Nigdy nie miałem do czynienia z większymi zebrami :(
Awatar użytkownika

Kwiatek
Posty: 558
Rejestracja: 22 sty 2013, o 15:58
Lokalizacja: Raszyn

Karmienie zbrojników, a spory ruch wody?

Post autor: Kwiatek »

Jak te 3 filtry faktycznie są w akwa 60l to współczuje tym rybom
15xL46

cichy24pl
Posty: 33
Rejestracja: 15 lut 2017, o 22:22
Lokalizacja: Skrzyszów, Śląsk

Karmienie zbrojników, a spory ruch wody?

Post autor: cichy24pl »

Przy takim ruchu wody to chyba wszystko idzie do filtra. Zapewne dlatego ci jedna sztuka padła. A akwarium to chyba tymczasowe?

Topic Author
Raffy14
Posty: 10
Rejestracja: 16 mar 2017, o 20:41
Lokalizacja: Gdańsk

Karmienie zbrojników, a spory ruch wody?

Post autor: Raffy14 »

Kwiatek pisze:Jak te 3 filtry faktycznie są w akwa 60l to współczuje tym rybom
Współczujesz im czystej pozbawionej amoniaku i no2 wody, czy jak? ;) Tak jak napisałem, kaskada i kubełkowy dmuchają pod powierzchnią wiec maja bardzo niskie znaczenie przy karmieniu jednak. Największy ruch robi głowica 1500l, skręcona ale jednak robi swoje. A zebry lubią ciepło, w cieplejszej wodzie wiadomo co się dzieje z tlenem. Może zamiast bezsensownego współczucia, jakaś rada? Wywalić głowicę, cokolwiek? Zastąpić ją czymś innym? Mniejszą z rozproszeniem wody ku powierzchni? Albo dać se spokój i zostawić kaskadę z kubełkowym?

Ta jedna sztuka, od samego początku nie rosła, podczas gdy pozostałe zrobiły się 2x większe, raczej jakaś wada, słabszy osobnik czy coś. 60l wiadome, przejściowe ;) mam bardzo duże możliwości co do akwariów. Dokupiłem 2 sztuki, kwarantannują i obecnie stadko będzie liczyć 11szt., a co dalej - czas pokaże ;)
ODPOWIEDZ