Dobór gatunku

Jeśli chcesz porozmawiać o zbrojnikach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, to zacznij pisać tutaj

Moderator: Moderatorzy


Topic Author
przyneta
Posty: 2
Rejestracja: 14 lut 2015, o 00:43

Dobór gatunku

Post autor: przyneta »

Na początku chciałbym się przywitać, bo to mój pierwszy post na tym forum.

Zafascynowany pewien czas temu akwarium ze zbrojnikami, chciałbym wprowadzić owe do mojego ogólnego akwarium. Nie jestem świeżakiem jeśli chodzi o akwarystykę, wznowiłem pasję po 5 letniej przerwie. Obecnie posiadam standardowy 112l zbiornik w stylu CW A.Południowej dedykowany Akarze Cętkowanej (Laetacara Curviceps), podłoże piaszczyste, średnio zarośnięty, główny akcent to korzenie. Obsada wygląda następująco: oprócz wspomnianej pary Akar, Fantom Czerwony x15, kirys spiżowy x 10, 5 sztuk otocinculus affinsis (mogą wylecieć, jeśli kolidowały by zbrojnikom). Parametry wody: pH-6-6,5, GH-5, KH-0, temp ok 26 oC. Woda podmieniana co tydzień ok 20%.

Posiadałem kilka zbrojników niebieskich lata temu, ale zagłębiając się ostatnimi czasy w literaturę stwierdzam, że byłem ignorantem jeśli chodzi o zbrojniki.

Moje pytanie: jakie gatunki i w jakich ilościach polecacie do takiego akwarium i warunków? Problem polega też z dostępnością, co mógłbym dostać na południu Polski? Bardzo podobają mi się zbrojniki zebra, ale cena jest hm, trudna do zaakceptowania ;)

Będę ogromnie wdzięczny za sugestie i propozycje, może ktoś z szanownych forumowiczów ma 'na pozbyciu' coś ciekawego, spełniającego moje kryteria? Z tego co wypatrzyłem to może L134, L201, L104? Może ktoś ma na sprzedaż?

Serdecznie pozdrawiam,
Kamil
Awatar użytkownika

Lordam
Posty: 374
Rejestracja: 26 sty 2013, o 21:39
Lokalizacja: Elbląg

Re: Dobór gatunku

Post autor: Lordam »

Witamy przede wszystkim na forum!
Tak naprawdę dobór zbrojnikó zależy od preferencji kupującego, choć prawdopodobnie karmisz swoje rybska w głównej mierze mięchem, więc naturalnie skupiłbym się na hypancistrusach. Parametry wody jak najbardziej będą im odpowiadały.
Jeśli chodzi o hipki to masz mnogość gatunków m.in. 201, 333,66,260,129, 260, 173 i wiele, wiele innych. Najlepiej jakbyś skupił się na jednym z tych gatunków i zakupił grupkę 4-6 ryb. Pamiętaj, że musisz im zapewnić odpowiednią ilość grot oraz drewna, które jest niezbędne do funkcjonowania ich układu trawiennego. Najlepiej jakbyś napisał skąd jesteś bo południe Polski nie wiele mówi:)
"Nie trzeba być większym żeby wygrać, wygrywali mali..."
Moje 240l Zapraszam:)
http://www.forumzbrojnikowe.pl/viewtopic.php?f=25&t=131" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Kwiatek
Posty: 558
Rejestracja: 22 sty 2013, o 15:58
Lokalizacja: Raszyn

Re: Dobór gatunku

Post autor: Kwiatek »

No i 134 też by spokojnie mogły być myślę że na taki litraż z 6szt max
15xL46

Topic Author
przyneta
Posty: 2
Rejestracja: 14 lut 2015, o 00:43

Re: Dobór gatunku

Post autor: przyneta »

Tarnów, ale praktycznie non stop w trasie Tarnów-Kraków i czasem Katowice ;)

Gdzie zatem polecacie szukać ww gatunków? Jak już mówiłem zbrojnikami nigdy wcześniej się poważnie nie zajmowałem, a to co w sklepach jest delikatnie mówiąc 'różne' i najczęściej opisane nazwą 'glonojad' ;) Gdyby ktoś miał jakieś namiary na coś ciekawego/konkretny sklep np w Krakowie, będę wdzięczny. Cenowo przeraża mnie trochę zebra, choć jest moim niewątpliwym faworytem, ale przy stadzie ok 5-6 osobników i cenie 250 zl/szt raczej odpada (albo raczej przesuwa się w czasie na lepsze czasy). Chodzi mi również o możliwość zaobserwowania ciekawych zachowań, czyli rozmnożenia, w związku z tym chciałbym coś relatywnie łatwego.

Tak, wiem wystrój akwarium ulegnie pewnej modyfikacji ;) jakaś konstrukcja z kamieni się pojawi albo kilka rurek gdzieś ukryję (co by nie burzyć ogólnej koncepcji) ;)

Dzięki za pomoc, pozdrawiam!
ODPOWIEDZ