Hypancistrus sp. (L201) Orinoco Angel Pleco

Mała encyklopedia forum zbrojnikowego czyli opisy zbrojników i biotopów tworzone przez użytkowników

Moderator: Moderatorzy


Topic Author
wikif
Posty: 469
Rejestracja: 21 sty 2013, o 14:52

Hypancistrus sp. (L201) Orinoco Angel Pleco

Post autor: wikif »

WYSTĘPOWANIE:
Wenezuela; Rio Orinoco


Obrazek
Obrazek



CHARAKTERYSTYKA:
Rybki dorastają do 12 cm ale przypuszczam że w warunkach naturalnych w niewoli około 10 cm .
Obrazek

Wygląd:
Ubarwienie , zbrojnik czarny w zółte lub białawe kropki .Są o ne różnej wielkości i różnie umiejscowione .


Obrazek

Dymorfizm płciowy:
Przede wszystkim płeć można rozróżnić dopiero u ryb mających okolo 6 cm .
Samce szczuplejsze od samic co jest bardzo widoczne u ryb patrząc z góry , samica wyraźnie bardziej zaokrąglona w kształcie lezki .
Samce kształt łba trójkątny natomiast samice bardziej zaokrąglony. Jednak dla mnie najbardziej charakterystyczną cechą samców
są długie wąsy na płetwach piersiowych (dorastają do 2-3 mm), oraz wąsy na skrzelach które u samców są dłuższe .

ZACHOWANIE:
Gatunek bardzo spokojny w stosunku do innych gatunków , natomiast w czasie tarłai zalotów potrafią być agresywne .
Dlatego trzeba im zapewnić odpowiednią ilość kryjówek .

PARAMETRY WODY:
Temp 25-30°C
pH 5,5-7,5
Woda winna być dobrze napowietrzona .

ODŻYWIANIE:
Jest to gatunek mięsożerny ale trzeba pamiętać żeby dla zrównoważenia diety dawać im pokarm roślinny.
U mnie jedzą mrożonki (dafnia , solowiec, oczlik , larwa komara oraz pokarm własny z przewagą ryb i owoców morza ).

ROZMNAŻANIE:
Zbrojnik rozmnożony w akwarium .
U mnie rozmnażają się w akwariach ogolnych najczęściej po podmianach wody .
Samiec zaprasza samice do groty na kilka godzin lub dni zależnie od tego jak samica przygotowana jest do tarła.
Po złożeniu ikry samica ucieka z groty a opiekę nad ikrę przejmuje samiec .
Wachluję ikrę oraz ją przewraca by dobrze ją napowietrzyć . Zjada również niezpłodnione jaj oraz zainekowane przez
grzyby i bakterie .
Larwy wykluwają się po około 5-7 dniach zależnie od temperatury im wyższa tym przyspieszony rozwój ikry .
Woreczek żółciowy jest spory więc wchłonięcie go trwa około tygodnia .
Młodym podajemy pokarm mięsny odpowiednio przygotowany dla nich .

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


I parę filmów

" onclick="window.open(this.href);return false;
" onclick="window.open(this.href);return false;
" onclick="window.open(this.href);return false;
" onclick="window.open(this.href);return false;
L 066 L 201 L 243 L 270 L 260 L 333 L 340 L 401 L 134 L 236 L 405 L 46 L 399 L 400

piotrekr14
Posty: 58
Rejestracja: 20 paź 2014, o 19:14
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Hypancistrus sp. (L201) Orinoco Angel Pleco

Post autor: piotrekr14 »

Wielkie dzięki :) Czekałem na opis tego gatunku .
ODPOWIEDZ