Peckoltia L-134 Compta "Leopard Frog pleco"

Mała encyklopedia forum zbrojnikowego czyli opisy zbrojników i biotopów tworzone przez użytkowników

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika

Topic Author
yahu
Posty: 276
Rejestracja: 20 cze 2014, o 14:40
Lokalizacja: Malbork/Stare Pole

Peckoltia L-134 Compta "Leopard Frog pleco"

Post autor: yahu »

NAZWA
Peckoltia Compta L-134 "Leopard Frog Pleco"

Obrazek
Obrazek

WYSTĘPOWANIE
Brazylia, rzeka Rio Tapajos i jej ujście Jamanxim

CHARAKTERYSTYKA
Zbrojnik dorasta do okolo 11-12 cm
Wystepuje w róznych formach barwnych.
Młode z reguły maja regularne pasy żółto-brązowe,brozowo-białe które z wiekiem jakby rozjeżdzają sie tworząc przeróżne wzory na ciele ryb.
Z tego powodu ryby te maja rózne wzory na ciele oraz przybierają jakby ciemniejsze lub jaśniejsze odcienie żółtego i brązu.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

DYMORFIZM
Niektóre osobniki mozna juz rozróżnic od 7 cm ,ale 100% pewność daje moment gdy ogon samca pokrywa sie tkz."szczeciną" a samice nie posiadają tejże szczeciny ,
są po prostu głoadkie w tej części.

Dodatkowo patrząc na ryby z góry:
Samice będą w części brzusznej wykazywały mniejsze lub większe(ikra) okrągłości,będą skłaniały sie ku kształtowi jakby "łezki",mają delikatniejsze kształty.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Samiec e okresie tarła bedzie miał wzmożone owłosienie poczynając od płetwy ogonowej ku górze wręcz aż do górnej płetwy."Tępa" budowa ciała patrząc z góry która układa się
W kształt litery V
Obrazek
Obrazek
Obrazek

AKWARIUM
Zbiornik minimum 80cm długi,w takiej objętości mozna sie pokusić o trzymanie 5 osobników
Akwarium powinno posiadać korzeń w którym ryby sobie siedzą i go konsumują.
Oczywiście duzo kryjówek,półek skalnych w których bedą mogły rybki sie bezpiecznie schować.
Gliniane grotki,rurki pcv w których ryby podchodza do tarła -tez powinny być umieszczone w akwarium

WODA
Jak kazdy zbrojnik peckoltia lubi świeżą i czystą wode,nie koniecznie z mocnym prądem ,ale dobrze napowietrzaną.
ph juz od 5,5 do 7
Twardość 0-12'
Temperatura 26-30C,najczęściej 27-28C

ODŻYWIANIE
Zbrojnik wszystkożerny ale z przewagą pokarmów mięsnych.Mówiąc mięsnych nie miałem na myśli pokarmów zwierząt stałocieplnych.
Rybki karmimy artemią,oczlikiem,dafnią,czarny komar,wodzien itp oraz pokarmami suchymi .Tu mozna spróbowac podawac rybom róznego rodzaje pokarmy w formie tabletek.
Jako urozmaicenie diety mozemy podawać jakies warzywo (moje ryby krzywią pyski na warzywka)-cukinie,sałate,ogórek.

ROZMNAŻANIE
Ryby rozmnazają sie w grotkach glinianych,rurkach itp.Warunkiem jest to ze miejsce do tarła musi być tylko z jednym wejściem i zamknięte z drugiej strony.
Samiec obiera sobie własnie taką grote która spełni jego wymagania.
Zaprasza gotową samice do tarła klinując ja w grocie.Grota musi byc taka aby samica nie uciekła samcowi podczas trała.
Samo tarło trwa róznie 1 do nawet kilku dni.

Fotki mojej pary przygotowującej sie do tarła,samiec zaprasza samicę do grotki
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ilość skaładanej ikry zalezy od wielkosci samicy i moze ona wynosic nawet do 50 jaj.

Obrazek

Samiec dba o ikre wachlując przez co natlenia i oczyszcza ją.
Młode przy temperaturze 28 C wylęgaja sie gdzies po 6-7 dniach

Obrazek
Obrazek

Kolejne 7 dni absorbują woreczki żółtkowe.Okresy są uzależnione od wysokości temperatury .Im wyższa tym rybki sie wylęgają szybciej

Obrazek

Samiec opiekuje sie cały czas w grocie narybkiem.
Ten gatunek ma to do siebie że bardzo często maluchy ,jeszcze z woreczkami,samcowi uciekną z grotki,samiec wyrzuci ikre lub nawet zostawi.
Obrazek

Młode L134 powinny zacząć same pobierac pokarm miedzy 14-16 dniem od wyklucia
Karmimy tym samym praktycznie co dorosłe ,z tą róznicą ,że podajemy w formie rozdrobnionej mrozonki jak i rozgniecione suche pokarmy.
Podawac od pierwszych dni mozna cyklopa(oczlik) a później rozdrobnioną mrożoną artemie no i oczywiście pokarmy suche urozmaicąc diete maluchów podając coś "zielonego".

Na fotce malce 3,5cm
Obrazek

Dojrzałośc płciową ryby uzyskują mając około 8 cm w wieku 2 lata

Peckoltia L134 to jeden ciekawszych zbrojników i mój ulubiony gatunek.Ryby w porównaniu do innych pleco są w miare aktywne,nie boją sie wyjść w ciągu dnia.
Nie są agresywne w stosunku do innych ryb ,innych gatunków
Szczerze polecam te piekne ryby

Opracował: yahu (fotki mojego autorstwa)

wikif
Posty: 469
Rejestracja: 21 sty 2013, o 14:52

Re: Peckoltia L-134 Compta "Leopard Frog pleco"

Post autor: wikif »

Fotki pierwsza klasa :shock: . Zwlaszcza te przygotowanie do tarła .
Potwierdzam ryby piękne i odważne .
Moje niestety mają 7 cm wiec musze jeszcze czekać na takie widoki jakie masz . Tylko pozazdrościć. Opis super .
L 066 L 201 L 243 L 270 L 260 L 333 L 340 L 401 L 134 L 236 L 405 L 46 L 399 L 400
ODPOWIEDZ