Hypancistrus L-260 Queen Arabesque

Mała encyklopedia forum zbrojnikowego czyli opisy zbrojników i biotopów tworzone przez użytkowników

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika

Topic Author
yahu
Posty: 276
Rejestracja: 20 cze 2014, o 14:40
Lokalizacja: Malbork/Stare Pole

Hypancistrus L-260 Queen Arabesque

Post autor: yahu »

NAZWA:
Hypancistrus L-260
Queen of arabesque


Obrazek
Obrazek
Obrazek

RODZINA
Zbrojnikowate

WYSTĘPOWANIE
Rzeka Rio Tapajos w Brazylii.

CHARAKTERYSTYKA

Rybka dorasta do 9-10 cm i zalicza sie do jednych z najmniejszych zbrojników.
Niektóre źródla podają rozmiar nawet do 11-12 cm,według mnie ,jezeli tak to tylko w naturze.

Obrazek
Obrazek

DYFORMIZM
Rozróżnianie płci jest mozliwe jak rybki dorosną,zaczną dojrzewać i wykazwywac znaki szczególne danej płci.
Samce mogą byc troszke większe niz samice.
U dorosłych ryb samce mają jakby "trójkątne" łby,bardziej tępy kształt głowy, mają większe odrostki na górnych płetwach oraz odrosty (wąsy) na skrzelach są tez dłuższe niz u samic,które mają delikatniejszą budowe i wykazują tendencje do okrągłości w partiach brzusznych.
Dodatkowo u dorosłych samic brzuch jest zawsze jasny/biały podczas gdy u samców pojawia sie wzór i jest on bardziej lub mniej widoczny.
Na fotce samiec z widocznymi odrostkami
Obrazek
Obrazek

ZACHOWANIE:
Ryby raczej spokojne jedynie wenątrz gatunku moze dojsc do starc samców w walce o terytoria.
Nie niszczy roślin,towarzyska względem innych.Moze sie zdarzyć przy pisakowym podłożu że lubi sobie podkopać jakies element dekoracji.
Parę razy po nocy widziałem jak jakiś samiec ma poobcierane boki,niekiedy są to dosyc mocne obtarcia.
Ostatnio musiałem jednego odizolowac, bo pół ryby od połowy do ogona było wytarte do "kosci" do białego a płetwy ogonowej nie było prawie wogóle.
Rybka po tygodniu izolatki sama doszła do siebie i wygląda juz na zdrową.

Obrazek

PARAMETRY WODY:
PH6,5- 7,5
Temp 23-28 C
Woda w miare szybkim nurcie ,oczywiście czysta oraz i co najwazniejsze dobrze napowietrzona.

Obrazek

ODŻYWIANIE
Ryby chetnie spozywają pokarmy mrozone,jak i suche z duzą zawartością białka.
U mnie z mrozonek chętnie spozywają,solowca,cyklopa,dafnie,czarnego komara,mysis z suchych podaje JBL novo tab,d-alio plus,hikari microwafers,hikarii micro pellets(granulat).
Nigdy nie jadły u mnie pokarmów roślinnych a juz napewno jak niektórzy myslą ..glonów.
Jest to ryba mięsożerna

Obrazek
Obrazek

ROZMNAŻANIE

W akwarium powinno sie umieścic podłoze piaskowe,elementy skalne,kamienie,grotki aby zapewnic rybom miejsca do schronienia.
Hypancistrusy nie potrzebują w swojej diecie drewna więc nie jest wymagane,chyba że jako element wystroju akwarium
Grotki sa wykorzystywane przez zbrojniki jako miejsce do tarła, w których samica zostaje zablokowana przez samca i skałda ikre najczęściej trwa to jeden dzien (średnio)
Wiadomo moze to trwac 6 godzin a moze to trwac i 5 dni w zależności od ryb.
Samiec opiekuje sie złozoną ikrą po około 5-7 dniach młode sie wylęgają, pózniej kolejne okolo 7 dni wciągają woreczki żółtkowe
Młode ,jak na wielkosć L260 ,mają naprawdę spore woreczki żółtkowe do wciągnięcia.
Ilość dni do momentu karmienia jest uzależniona od temperatury w akwarium.Im jest ona wyższa tym woreczek jest wciągany troszke szybciej.
Po okresie okolo 14-15 dni młode powinny miec wciągnięte woreczki i zaczynają szukać jedzenia.

Młodym hypancistrusom podajemy rozdrobione róznorakie pokarmy suche.Ja aurat rozgniatam na pyłek te same pokarmy które podaje dorosłym.Po paru dniach jak juz zdecydowanie pobierają pokarm suchy zaczynam urozmaicać im diete mrozonkami.
Na początek cyklop.Mozna podawac wrotke,bosmidia,moine,ikre komara,plankton oraz po jakims czasie rozdrobnionego solowca.
Młode rosna na mrozonkach lepiej co nie znaczy że szybko.
Z racji tego że nie należą do olbrzymów rosną więc powoli
Młode powinny osiągnąc 4 cm po okolo 4 miesiacach dobrego karmienia ,6 cm zajmuje im prawie rok.
Wiadomo są to przyblizone długości i są one uwarunkowane dietą,temperaturą w akwarium,zapewnieniu rybom czystej,świeżej wody.

Opracował yahu (zdjęcia są mojego autorstwa)

Obrazek

klawisz
Posty: 104
Rejestracja: 6 kwie 2013, o 11:23

Re: Hypancistrus L-260 Queen Arabesque

Post autor: klawisz »

Super rybcie

skaterb76
Posty: 16
Rejestracja: 14 mar 2015, o 11:42

Re: Hypancistrus L-260 Queen Arabesque

Post autor: skaterb76 »

Nie wyświetlają mi się zdjęcia, ale wiem że rybcie świetne są, opis też.
ODPOWIEDZ