Nie taki chińczyk straszny ... - BHW

Cały sprzęt w naszym akwarium

Moderator: Moderatorzy


Topic Author
Akwamaniak.pl
Posty: 20
Rejestracja: 13 mar 2013, o 13:14
Kontakt:

Nie taki chińczyk straszny ... - BHW

Post autor: Akwamaniak.pl »

Na prośbę użytkowników http://www.fawa.pl" onclick="window.open(this.href);return false; opisuję wrażenia z użytkowania filtrów kubełkowych BHW (znane również jako HW).
Obecnie w moich akwariach pracują: 2x BHW 304, BHW 303 i BHW 302.

BHW 304:
Jest to największy model tego producenta. Aktualnie dwie sztuki obsługują moje malawi 450l i jestem bardzo zadowolony.
Obrazek
Parametry:
wydajność 2000l/h
moc 55 w
media filtracyjne 3 szt.
max.podnoszenie wody 2,5m
ilość koszy 4
max. wielkość zbiornika 300-1000l
wymiary 290x290x485
zasilanie 230VAC50Hz
średnica wew. 18mm
średnica zew. 25mm

Kubełek mimo swojej mocy jest naprawdę bardzo cichy o czym najlepiej może świadczyć to, że wszystkie cztery chińczyki pracują w pokoju, w którym śpię :). Duża pojemność na wkłady filtracyjne i 2000l/h tylko dodatkowo umila użytkowanie. Mimo, że oba 304 obsługują malawi od 5 miesięcy to nie zauważyłem spadku przepływu wody (nie były jeszcze czyszczone). Jakość wykonania plastików dobra, uchwyty pewnie trzymają szczelność. Cała seria jest wyposażona w ręczne "pompki" zalewowe, które w znacznym stopniu ułatwiają start filtra.

Obrazek

Wszystkie modele posiadają aquastop z wbudowaną regulacją przepływu, dzięki której jednocześnie możemy odciąć dopływ wody na zaworach. Dzięki możliwości odcięcia dopływu wody i zaworom kulkowym można bez zbędnego chlapania zajmować się czyszczeniem filtra. Z racji tego, że wszystkie filtry obecnie aktywnie pracują nie miałem możliwości zrobienia dokładniejszych zdjęć (wnętrze) bez uszczerbku dla bakterii nitryfikacyjnych.

BHW 303:
Jest to pośredni model pomiędzy 304 i 302.
Parametry:
wydajność 1400l/h
moc 35 w
media filtracyjne 3 szt.
objętość filtracyjna wydajności 12l
max.podnoszenie wody 2,0m
ilość koszy 3
max. wielkość zbiornika do 500l
wymiary 258x258x430
zasilanie 230VAC50Hz
średnica węży 15/21mm

Ten kubeł miał u mnie najcięższą pracę, ponieważ obsługiwał BW. Kosze filtracyjne załadowane mieszanką torfu i keramzytu nie stanowiły dla niego problemu. Wykonanie, obsługa i jakość jak dla modelu 304 czyli bez zastrzeżeń :).

BHW 302:
Najmniejszy przedstawiciel serii BHW (HW).

Parametry:
Wydajność 1000l/h
moc 18 w
media filtracyjne 3 szt,
objętość filtracyjna wydajności 12l
max.podnoszenie wody 1,4 m
ilość koszy 3
max. wielkość zbiornika do 400l
wymiary 232x232x395
zasilanie 230VAC50Hz
średnica węży 15/21mm

Model 302 mam w swojej kolekcji najkrócej, bo dopiero od trzech tygodni. Aktualnie rozkręca się obsługując kostkę 30x30x35, a docelowo będzie obsługiwał akwarium roślinne 80x40x40. Mały, poręczny, cichy i wydajny.

Dla porównania wielkości kubłów wstawiam zdjęcia 304 i 302:
Obrazek
Obrazek

Wlot, wylot, węże:
Obrazek
Główną i jak na razie jedyną wadą serii BHW są bardzo sztywne węże. Proponuję wymieniać na nowe (np. z Leroy Merlin) lub układać je dopiero po zalaniu wodą. Co do jakości rurek to naprawdę nie można mieć zastrzeżeń. Zdecydowanie wyższej jakości niż np. w kubłach Aqua Nova NCF.

Kosze filtracyjne:
Kolejna pięta achillesowa tej serii. Słyszałem o wielu przypadkach łamania się uchwytów koszy. U mnie taka sytuacja nie miała miejsca ale zapewne przez to, że w ogóle do kubłów nie zaglądam ;). Z drugiej strony cieszy fakt zastosowania przez producenta kratki ochronnej, na pierwszym od góry koszu filtracyjnym, która zapobiega wkręceniu w wirnik wkładów filtracyjnych.

Podsumowanie:
Zakupując pierwszy filtr serii BHW byłem bardzo nieufny. Chińczyk, do tego tani - to zdecydowanie nie napawało optymizmem. Jednak już pierwsze chwile użytkowania przekonały mnie, że był to trafny zakup. Jest to dobrze wykonany filtr w rozsądnej cenie. Szczelność, wydajność, jakość wykonania i cena powodują, że jest to produkt obok którego nie można przejść obojętnie.
Obrazek
Autor: Krzysztof Górecki
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

wikif
Posty: 469
Rejestracja: 21 sty 2013, o 14:52

Re: Nie taki chińczyk straszny ... - BHW

Post autor: wikif »

Świetny temat gratuluje :lol:
Mam pytanie widzę że kubły masz postawione na styropianie -aż takie wibracje były ?
L 066 L 201 L 243 L 270 L 260 L 333 L 340 L 401 L 134 L 236 L 405 L 46 L 399 L 400

Topic Author
Akwamaniak.pl
Posty: 20
Rejestracja: 13 mar 2013, o 13:14
Kontakt:

Re: Nie taki chińczyk straszny ... - BHW

Post autor: Akwamaniak.pl »

Zupełnie nie o to chodzi ;) po prostu od niepamiętnych czasów (gdy jeszcze nie było raczej kubłów z gumowymi nóżkami) na czymś je stawiałem i tak zostało, a że akurat miałem styropian pod ręką ...
ODPOWIEDZ