Akwarium na fundacji 200l. Moja pierwsza Amazonka.

Moderatorzy: pkucaba, Moderatorzy


Topic Author
DawidK
Posty: 3
Rejestracja: 1 mar 2016, o 17:47

Akwarium na fundacji 200l. Moja pierwsza Amazonka.

Post autor: DawidK »

Witam jako, że się przywitałem, chciałem zaprezentować moje pierwsze tak profesjonalne akwarium. Akwarium założyłem, na fundacji dla niepełnosprawnych do której chodzę. Ale zacznę od początku mamy na fundacji akwarium 112l. bez osprzętu. Lecz fundacja nie miała kasy na osprzęt, wiec postanowiłem sam podziałać. I tak poprosiłem pets publications wydawcę Magazynu Akwarium o pomoc. I przekazali moją prośbę do firmy Aquael. To co się wydarzyło potem to coś niesamowitego ile osób chciało pomoc, mnie niepełnosprawnemu i fundacji. I tak prosiłem o osprzęt do 112l. a dostaliśmy cały zestaw aludecor 200l. I tu się pochwalę jako, że piszę wiersze podziękowałem redakcji wierszem co napisałem. Redakcja zrobiła o mnie artykuł felieton, który był w Magazynie Akwarium, ale dumny szczęśliwy byłem. Pomoc jeszcze obiecała firma Zoolek, bo poprosiłem ich o podstawowe testy kropelkowe na parametry wody i odpisali, że pomogą. Nawet u siebie lokalnie w sklepie co robię zakupy, dostaliśmy zniżkę na korzenie, roślinki dał za darmo i rybki taniej policzył i jak odbierać będziemy, to dorzuci rybek. Bardzo mnie to podbudowało, że tyle osób pomogło. Natomiast prywatnie mam akwaterrarium 300l z żółwiem, były dwa, ale samiczka niestety zdechła. A teraz opis zbiornika. Zbiornik założyć pomogło forum o pielęgniczkach, jest to biotop Amazonki. Cieszę się, że w końcu się udało i spełniłem jedno z moich marzeń. Poniżej efekt mojej pracy:
Akwarium zostało zalane 9 lutego. Do wody wlałem uzdatniacz do wody i bakterie co dostaliśmy od Aquela.
Zestaw aludekcor:
Akwarium standardowe 200l. 100x40x50
Oświetlenie T5 2x39
Filtracja filtr wewnętrzny: Aquael turbo filter 1000. Jak będą fundusze, zakup kubełka.
Grzałka: Aquael Comfortzone gold 200w.
Podłoże: żwir na to piasek.
Tło to mój pomysł i wykonanie. Jest to tło zewnętrzne znajduje się z tyłu i z boku akwarium. Tło jest, że styropianu na zaprawa klejowa. Korzenie w odcieniach brązu pomalowałem,a przestrzeń między nimi piaskiem okleiłem. Niestety na sucho ładnie wyglądało oświetlone, po zalaniu tła nie widać i trzeba będzie je doświetlić.
Parametry:
mierzyłem testami paskowymi. Pierwszy raz mierzyłem parametry i zmierzyłem 3 podstawowe: ph, kh, gh. Wiem, że kropelkowe lepsze pewniejsze, ale paskowe myślę ogólny pogląd dadzą na parametry. Jak Zoolek pomoże to zmierzę kropelkowymi. I takie parametry wyszły:
Ph-6,8
Kh-0
Gh- kolor podobny był i na skali było 3 albo 7.
Mam nadzieję, że sobie poradzę z parametrami i będę je umiał osiągnąć i utrzymać, że nie jest to trudne bardzo.
Flora:
Żabienice
Micorozium
Anubiasy
W planach dołożenie, bo w sklepie co dostaliśmy nie mieli pisti i mchu. I jak się uda na przód Żabienicę delikatną. Jak zasugerujecie może dołożę jakąś roślinę jeszcze.
Obsada:
-Zwinnik Blehera (Hemigrammus Bleheri) stadko 15 sztuk,
- Pielęgniczka żółta (Apistogramma borellii) harem,
- Otosek przyujściowy (Otocinclus affinis) stadko 12 sztuk,
-Kirysek Panda (Corydoras panda) stadko 12 sztuk,
W planach jak będzie miejsce myślę jakiś gatunek zbrojnika dołożyć. I jak żółte rewir ustawią to może dorzucę harem Boliwijskiej. Rybki zamówione jak zbiornik dojrzeje to odbierzemy.
W akwarium znajdują się też korzenie, gałązki i liście dębowe i groty z kokosa. Może dołożyć liści, nie chciałem przedobrzyć, by się bardzo ciemno w akwarium nie zrobiło za bardzo.
Pora na fotki:
Widok ogólny: Obrazek
Podaję linka do galerii na Fb, gdzie jest fotorelacja z zakładania od produkcji tła, aż do zalania :
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.915708755170474.1073741828.100001940753984&type=3.
A wszedłem na forum bo chciałem pokazać, że niepełnosprawni też potrafią, koledzy z fundacji pomagali mi w zakładaniu. Ta pasja pomaga mi w niepełnosprawności zapominam przy niej o chorobach i jednocześnie podziwiam piękno podwodnego świata. I jak wyszło co sądzicie? I przy okazji mam pytanie jak wyżej pisze chciałbym dorzucić do obsady, jakieś zbrojniki. Czytając Magazyn Akwarium i przeglądając net, jest tyle tego i nie ogarniam tego. Czy mam jeszcze miejsce i jakie zbrojniki mógłbym dać i ile sztuk? Chciałbym spróbować jakiegoś innego gatunku niż zbrojnik niebieski i był łatwy w utrzymaniu. I jakiś ładny by się instruktorom spodobał też z fundacji. Pozdrawiam i przepraszam za błędy.

Ryszard
Posty: 9
Rejestracja: 6 lis 2015, o 11:15

Re: Akwarium na fundacji 200l. Moja pierwsza Amazonka.

Post autor: Ryszard »

Szacun kolego- piękny zbiornik i przemyślana obsada .Brawo

Topic Author
DawidK
Posty: 3
Rejestracja: 1 mar 2016, o 17:47

Re: Akwarium na fundacji 200l. Moja pierwsza Amazonka.

Post autor: DawidK »

Dzięki budują i motywują takie wpisy. Fajne czytać, że niepełnosprawny dał radę i przygotował odpowiednio zbiornik. A pomożecie jakieś zbrojniki dobrać :D
Awatar użytkownika

yahu
Posty: 276
Rejestracja: 20 cze 2014, o 14:40
Lokalizacja: Malbork/Stare Pole

Re: Akwarium na fundacji 200l. Moja pierwsza Amazonka.

Post autor: yahu »

Jakieś nieduże do 12 cm możesz wrzucic.
Z mojej strony poleciłbym Ci kilka sztuk L-134.Rybka wszystkożerna ,bardzo ładna.Nie zapomnij o jakieś grotki im wrzucić.Korzonek widze masz więc wszystko na miejscu.

Topic Author
DawidK
Posty: 3
Rejestracja: 1 mar 2016, o 17:47

Re: Akwarium na fundacji 200l. Moja pierwsza Amazonka.

Post autor: DawidK »

Dzięki Yahu śliczne rybki bardzo mi się podobają. I fajnie, że takie trochę większe , bo resztę obsady mam niedużą. Tylko na razie trzeba poczekać no cena dość drogie są. Może ktoś jeszcze jakieś tańsze poleci, o ile są? A grotki są 3 z kokosa i pod dwoma korzeniami też są groty, szczeliny. A korzeni w sumie jest 3 sztuki i 2 grubsze konary i trochę gałązek dębowych.

-- 7 mar 2016, o 17:37 --

Kilka nowych fotek prawie miesiąc od zalania:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Widać jak niektóre roślinki puściły liście.I dobrze , że nic złego się nie dzieje, jak na pierwsze moje profesjonalne akwarium jestem zadowolony. I fajnie, że tak wam się podoba i dzięki za pozytywne wpisy bardzo mnie motywują:)

-- 17 mar 2016, o 17:35 --

Dzwoniłem do wodociągów podali mi stronę gdzie, opisane mają parametry wody i takie coś pisze.
Woda: Miękka / Średnio twarda,
(°n): 7,84-11,2,
(mg CaCO3/dm3): 130-200,
(mval/dm3): 2,8-4.
I powiedziała Pani bo, nie mieli na stronie, że raz na pół roku, badania robią i według ostatniego badania pH wynosi 6,8.
Czyli mam rozumieć, że jak miękka/średnio twarda to dobrze tak? A pH myślę, też ok? Natomiast doszły testy Zooleka i zrobiłem wczoraj i dziś testy. Takie wyszły:
pH- wczoraj 7, dziś 7,
Gh- wczoraj 7, dziś 8,
Kh- wczoraj 2, dziś 2,
Czyli wnioskuję, że pokrywa się to z wodociągami. Co sądzicie zostać przy tych parametrach, czy próbować obniżyć pH mieszając kranówkę z RO? I do ilu obniżyć jak czytałem to myślę ustawić między 6-6,5 co sądzicie?
ODPOWIEDZ