Nieznany zbrojnik + nowe akwarium, potrzebna porada

Warunki w jakich żyją nasze glusie

Moderator: Moderatorzy


Topic Author
Sorprop
Posty: 2
Rejestracja: 9 sty 2017, o 18:13

Nieznany zbrojnik + nowe akwarium, potrzebna porada

Post autor: Sorprop »

Witam, od jakiegoś czasu borykam się z problemem dużych zbrojników. Popełniłem ogromny błąd nie pytając się o to co za zbrojnik pływa i kupiłem 3szt. Obecnie pływają sobie w akwarium 160x60x60: Obrazek
Dwa są wielkości ~25cm (może już większe). Jeden w granicach 20cm. Problemy są oczywiste: na tej powierzchni nie ma miejsca, aby mogły się spokojnie ukryć, a każdy ruch zrobiony w strachu, to łamanie roślin i robienie lejów w podłożu.

Mam dwie opcje:
1) znaleźć kogoś kto przygarnie tak duże ryby (szansa na to mała).
2) zakupić drugie akwarium i stworzyć im odpowiednie warunki

Myślę obecnie nad opcją nr 2 i w związku z tym szukam porady, głównie co do wielkości zbiornika, jakie tym 3 rybom byłoby potrzebne. Zastanawiam się obecnie nad zbiornikiem 200x60x40cm (D x S x W) i przy tych rozmiarach zrobić akwarium rzeczne (drobnoziarnisty żwir rzeczny, kamienie, korzenie pod którymi mogą się schować). Trochę nurtuje mnie ta wysokość, czy aby nie za niskie? Odpada przecież standardowo ok 5-10cm i zostaje ~30cm słupa wody, które musi starczyć rybie o długości 25cm. Z drugiej strony siedzienie na szybie w pionie, czy inne wyczyny są rzadkością. Problemem są oczywiście finanse, każde 10cm w górę, to parę stówek dopłaty, bo większy litraż i grubsze szkło.

Będę wdzięczny za wszelkie uwagi i pomoc.

Bratko
Posty: 155
Rejestracja: 18 lut 2015, o 00:17

Nieznany zbrojnik + nowe akwarium, potrzebna porada

Post autor: Bratko »

Powiem tak to jeszcze maluchy ;) te ryby rosną do 40-45 cm , jednak widziałem w potężnym zbiorniku takie sztuki pod 50cm . Jest to Gibiceps lub Plekostomus bardzo dużo jest wiadomość w necie , wpisz sobie w wujka Google i porównaj fotki do twoich ryb wtedy wszystko będzie jasne i wiadomości też będziesz miał sporo do poczytania . Będziesz miał też nauczkę że najpierw trzeba poczytać o danej rybie zanim ją kupisz , niestety większość ludzi przez to przechodzi. Ja bym te ryby sprzedał ale to tylko moje zdanie, ponieważ mnie jara rozmnażanie zbrojników, a tych niestety w niewoli się nie da skłonić do tarła .

Topic Author
Sorprop
Posty: 2
Rejestracja: 9 sty 2017, o 18:13

Nieznany zbrojnik + nowe akwarium, potrzebna porada

Post autor: Sorprop »

Miałem nadzieję, że to jednak któraś trochę mniejsza odmiana. Najgorsze, że nie spodziewałem się takich ryb po akwarystycznym, który ma na krzyż parę gatunków i żadnej dużej ryby (największy gatunek to gurami). I wtedy to były jedyne zbrojniki. Plus, na szybie napisane "glonojad". Czyli jeśli bym się znał na zbrojnikach (a się nie znam, bardzo lubię ich wygląd, dlatego i tych nie chciałem się pozbywać, bo wyglądają pięknie), to może byłaby szansa, że w glonojadzie o wielkości 3-5cm zobaczyłbym osobnika, który rośnie do takich wielkości. Jak się człowiek nie zna, to ufa sprzedawcy. To nie jest kwestia totalnej ignorancji, a niestety zaufania do sprzedawcy (przynajmniej pang nie sprzedaje...).

Ten bardziej przypomina Plekostomusa. Czytam, że w Polsce dostępna jest tylko odmiana podobna o nazwie Liposarcus Paradis (Plekostomus Paradis?), która rośnie mniejsza. Zastanawiam się czy nawet jak mi urośnie jeszcze te parę centymetrów (obecnie po ponad roku nie widać tego wzrostu, może karłowacieją? :D), to akwarium o rozmiarach 200x60x40/50 będzie dla nich wciąż wystarczające. Tak jak pisałem, ryby są piękne i bardzo mi się podobają w tych rozmiarach.

Bratko
Posty: 155
Rejestracja: 18 lut 2015, o 00:17

Nieznany zbrojnik + nowe akwarium, potrzebna porada

Post autor: Bratko »

Takie akwarium powinno być ok, jest wiele dużych i przepięknych zbrojników takich jak L-114 , L-24 , L-25 L-600 itp. Oczywiście jeśli jesteś przywiązany i podobają się Tobie te ryby to bardzo dobrze, zazwyczaj ludzie kupują te ryby właśnie u takich fachowców jak ty , i gdy ryba osiąga spore rozmiary w akwarium 80l i rozwala wszystko włącznie z roślinami jest wydawana za darmo albo innym akwarystom albo do sklepów zoo. Niestety w dalszym ciągu sprzedawcy nic nie wiedzą co sprzedają chodzi głównie o zbrojniki . Moim zdaniem takie akwarium jest ok tylko nie wiem czy nie za niskie , ryby napewno jeszcze podrosną i z tego co wiem też potrafią sobie w pionie powisieć .
ODPOWIEDZ