Rineloricaria parva

Wszystko o najlepszych warunkach do rozmnażania zbrojników

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika

Topic Author
OCrushek
Posty: 156
Rejestracja: 22 sty 2013, o 16:31

Rineloricaria parva

Post autor: OCrushek »

Loricaria parva
Rodzina : loricaridae
Występuje oczywiście w szybko płynących wodach na terenie Ameryki Południowej. Wiele źródeł podaje , że najlepiej się czują we wręcz ‘’bardzo płytkich wodach’’ max : 30-35cm.
Moja para podchodzi do tarła średnio co 5-6 tygodni mimo , że zostały zakwaterowane przeze mnie w akwa o wysokości 50cm.
Budowa: wiadomo , że jeśli loricaridae to – przyssawka ;) , loricaria parva swoją przyssawkę ma mocno wydłużoną i skierowaną oczywiście ku dołowi. Czasem obserwuję jak loricaria dzięki swojej ssawce , filtruje podłoże do 1 cm poniżej poziomu podłoża. Głowa i ciało mocno spłaszczone, wyposażone w płytki kostne osłaniające całe ciało łącznie z brzuszkiem.
Natura pomalowała loricaria parva w kolory , od ciemnego brązu przez jasne brązy , beże , kawy z mlekiem , ecru (przepraszam ale nie wiem jak się to pisze ) po odcienie żółci do prawie białego na części brzusznej ;)
Małą odmianą jest brak płetwy tłuszczowej za to najdłuższe promienie płetwy ogonowej są bardzo mocno wydłużone i do tego pręgowane , dzięki czemu mimo swej nikłej „grubości” są bardzo widoczną ozdobą tej ryby . W ogóle jak to określił jeden z kolegów o barwnym niku : kwiatek – ich ciało jest DŁUGOPISOWATE … :lol:
Sama hodowla nie przysparza kłopotów tym bardziej , że ta loricaria to taki koala żyjący pod wodą. Większość czasu zwyczajnie przesypia leżakując gdzieś w zacisznej grocie , jednak byłem świadkiem jak wystraszone „strzelają” ponad taflę wody niczym rakieta jak by Vervę 98 zatankowały .
Dieta: osobiście w tej chwili podaję to samo co ancistrusom czyli - marchewkę , brokuły , kalafior , bób , groszek (bób i groszek obrane z łuski) , sałatę , szpinak+ pokarmy gotowe bazujące na spirulinie. Jedyna różnica jest taka , że ancistrusy mają kupę radochy z wgryzania się w warzywa natomiast loricaria parva to trochę taki leniwiec i obserwując moje widzę , że wolą pokarm już lekko rozdrobniony. Dlatego po delikatnym podgotowaniu (bez soli oczywiście) ścieram jedzonko na drobnej tarce.
Rozmnażanie: tak jak już pisałem moja para podchodzi do tarła co 5-6 tygodni i nie wydaje mi się aby namówienie ich do tego było szczególnie trudne bo u mnie startują na odstanym kranovicie i tyle , kwestia pewnie pogorszonych warunków itp. Itd. Jest też ciekawostka (przynajmniej dla mnie): ikra jest koloru ciemno oliwkowego a nie żółtego a larwy wchłaniają woreczek żółtkowy niczym odrzutowiec paliwo i po 24h nie ma po nim śladu trzeba wtedy intensywnie dokarmiać …
Przyznam uczciwie, że nigdy osobiście nie mierzyłem parametrów chemicznych wody. Raz odważył się egze na wystawie we Wrocławiu i okazało się , że są całkiem przyzwoite ;)
Teraz przedstawię kilka fotek , które sam popełniłem , i za których jakość z góry przepraszam bo makro mam kiepskie w aparacie a większość i tak została zrobiona telefonem (na szybko) .
Jak „ustrzelę” coś lepszego to podmienię :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
http://akwarystyka-wielkopolska.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;

Aleksander Stefaniak
Posty: 288
Rejestracja: 21 sty 2013, o 19:34
Lokalizacja: Lublin

Re: Rineloricaria parva

Post autor: Aleksander Stefaniak »

Super uwielbiam patrzeć na sznurówki. No i brawo za osiągnięcie
Olo i wszystko jasne :P
Hodowla L46, L66, L103, L104, L129, L134, L144, L163, L168, L187, L199, L200, L201, L333
To gatunki rozmnożone
Awatar użytkownika

Topic Author
OCrushek
Posty: 156
Rejestracja: 22 sty 2013, o 16:31

Re: Rineloricaria parva

Post autor: OCrushek »

Są fantastyczne... tylko trochę więcej ruchu mogłyby wykazywać ;)
http://akwarystyka-wielkopolska.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;

szot
Posty: 359
Rejestracja: 22 sty 2013, o 20:57
Lokalizacja: Lublin

Re: Rineloricaria parva

Post autor: szot »

OCrushek pisze:Są fantastyczne... tylko trochę więcej ruchu mogłyby wykazywać ;)
Tak tak bardzo ładne. Super :D
Awatar użytkownika

Kwiatek
Posty: 558
Rejestracja: 22 sty 2013, o 15:58
Lokalizacja: Raszyn

Re: Rineloricaria parva

Post autor: Kwiatek »

Nie będę oryginalny są naprawdę super
15xL46
Awatar użytkownika

Lordam
Posty: 374
Rejestracja: 26 sty 2013, o 21:39
Lokalizacja: Elbląg

Re: Rineloricaria parva

Post autor: Lordam »

Świetne zbrojniki, aczkolwiek trochę przerażający image mają.
"Nie trzeba być większym żeby wygrać, wygrywali mali..."
Moje 240l Zapraszam:)
http://www.forumzbrojnikowe.pl/viewtopic.php?f=25&t=131" onclick="window.open(this.href);return false;

piotrekr14
Posty: 58
Rejestracja: 20 paź 2014, o 19:14
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Rineloricaria parva

Post autor: piotrekr14 »

Witam
czym karmić młode Rineloricaria parva ? takie zaraz po wciągnięciu woreczka żółciowego . Wytarły się w akwarium ogólnym i nie wiem czy młode zostawić z dorosłymi czy odłowić do kotnika . W ogólnym sa krewetki i zastanawiam się czy nie zrobią im krzywdy.

tkmsledz
Posty: 62
Rejestracja: 1 sty 2014, o 04:51

Re: Rineloricaria parva

Post autor: tkmsledz »

Fajne przecinaki
Awatar użytkownika

Topic Author
OCrushek
Posty: 156
Rejestracja: 22 sty 2013, o 16:31

Re: Rineloricaria parva

Post autor: OCrushek »

piotrekr14 pisze:Witam
czym karmić młode Rineloricaria parva ? takie zaraz po wciągnięciu woreczka żółciowego . Wytarły się w akwarium ogólnym i nie wiem czy młode zostawić z dorosłymi czy odłowić do kotnika . W ogólnym sa krewetki i zastanawiam się czy nie zrobią im krzywdy.
Krewety ich nie ruszą, spox. Maluchom podgotuj na miękko groszek lub bub (obrane z łuski) i rozcieraj palcami na "miazgo/pył", tylko nie za dużo bo syfek w wodzie się zrobi. Moje zawsze były w kotniku ze sporym przewietrzaniem ale małą cyrkulacją i dawały radę :D

Ps: to woreczek zółtkowy nie żółciowy - dwie różne sprawy ;)
http://akwarystyka-wielkopolska.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;

piotrekr14
Posty: 58
Rejestracja: 20 paź 2014, o 19:14
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Rineloricaria parva

Post autor: piotrekr14 »

Ja tak mała ryba miała tyle ikry ? możliwe że jest to ikra z dwóch samic? mam jednego samca i dwie samice z którymi się wyciera na zmiane .teraz jest dwa razy więcej ikry niż zwykle .
Załączniki
DSC07623 1.jpg
DSC07623 1.jpg (87.02 KiB) Przejrzano 34647 razy
ODPOWIEDZ