Rozmnażanie L204

Wszystko o najlepszych warunkach do rozmnażania zbrojników

Moderator: Moderatorzy


Topic Author
Aleksander Stefaniak
Posty: 288
Rejestracja: 21 sty 2013, o 19:34
Lokalizacja: Lublin

Rozmnażanie L204

Post autor: Aleksander Stefaniak »

No to dziś przedstawię co i jak zrobić by uzyskać młode od L204
Zbrojnik naturalnie występuje w Peru; Rio Ucayali

Obrazek

W rzece tej naturalnie występuje nagromadzenie drzew, traw czyli materiału organicznego który poniekąd jest jednym ze składników diety tego zbrojnika.
L204 jest sporym zbrojnikiem koloru ciemnego brązu z żółtymi pasami na grzbiecie. Niestety wraz ze wzrostem pasy te zanikają i nie są tak wyraźne jak u maluchów tego gatunku. Moim zdaniem L204 jest bardzo podobny wizualnie do L104 z tym że ta jest 2-3 razy mniejsza i troszeczkę jaśniejsza. Mocny pancerz i dość krępa budowa tworzą z niego mały czołg i niczego się nie boi. Wielkość ryb oczywiście zależy od zbiornika ale największe osobniki jakie posiadam mają 15cm i są to samce. Samice są nieco mniejsze i oczywiście delikatnie różnią się od samca. Trzeba zwrócić uwagę na pierwszy promień płetwy piersiowej oraz budowę w obręczy piersiowej – samice są delikatniejsze. Osobiście mam kilkanaście osobników tego gatunku ale przestrzegam przed kupowaniem zbyt dużych stad z tego powodu iż L204 jest dość terytorialny i agresywny w stosunku do swojego gatunku i mnie też kilka samców padło po stoczonych bojach z innymi panami L204.
Zalecam też w akwarium prócz wielu grot tarliskowych z dużych korzeni oraz na dno liści migdałecznika, dębu lub szyszki olchowe. Związane jest to z dietą tych zbrojników. Panaqua L204 zjada głównie pokarm roślinny ale z moich obserwacji wynika też że uwielbia martwą substancję organiczną pochodzenia roślinnego tu należy spostrzec zależność z naturalnym siedliskiem tego gatunku. Podstawą diety jest celuloza i dlatego zalecam karmienie groszkiem, spiruliną, krewetkami (to mrożonka firmy Katrinex) które zawierają chitynę, spiruliną i tu polecę wyroby Tropicala Spirulina Forte Chips i wafersy zarówno Tropicala, Tetry i Dajany.
Liście dębu, migdałecznik oraz szyszki olchowe zakwaszają nam wodę dając herbaciany kolor w akwarium. Proszę się tą barwą nie przejmować ponieważ wywołana jest ona naturalnymi kwasami organicznymi (kwas huminowy i humusowy). Ów substancje nazywane przez akwarystów garbnikami wody występują w naturalnym siedlisku tych ryb i tworzą specyficzną florę sprzyjającą hodowli i rozmnażaniu L 204.
Oczywiście L 204 jak większość Lek wymaga wody miękkiej i to bez osmozy ani rusz. To właśnie osmoza pobudza ów zbrojniki do tarła. Rzeka w jakiej naturalnie występuje L 204 to rzeka wypływająca z Andów o dużym natlenieniu i bardzo miękkiej wodzie.
Jeśli do akwarium wlejemy czystej osmozy, dodamy korzenie i całą resztę o której pisałem wcześniej to w ten sposób wykonamy akwarium tarliskowe zbliżone do naturalnego siedliska L204. Wielkość zbiornika od 70-240L mocne filtrowanie i mocne napowietrzanie. Zalecam przy stadach większe baniaki a przy parze lub samcu i dwóch samicach mniejsze do 100L. W akwarium przez 2-4tyg tuczymy ryby. Tu nalegam na częste karmienie i obfite. Oczywiście nie przesadzać by woda z herbacianej nie przeszła w mleczną gdy rozwija nam się pierwotniak J tak więc z umiarem 2-4 razy dziennie.
Samiec znajdzie w akwarium grotę tu zalecam większe groty koloru brąz i powoli zacznie ją czyścić co stanowi pierwszą fazę tarła u zbrojników. Gdy dokarmimy samice tak by obiły się ikrą podajemy dziewczynom artemię mrożoną przez 2-3 dni i podmieniamy wodę w akwarium. Ilość podmiany to nawet 80%. Woda dolewana powinna być chłodna 20-22C o GH 0-6 i pH 6,0-6,5. Docelowo podwyższam temperaturę do 28-30C.
Po takim manewrze artemia tak przynajmniej ja wnioskuje rozluźnia drogi rodne u samic i pchają się one do groty pilnowanej przez samca. To druga faza tarła zbrojników w której samiec sprawdza gotowość samic. Jeśli wszystko jest OK. to samiec wpuszcza jedną z partnerek do groty gdzie następuje kopulacja czyli trzecia faza tarła. Naturalnie samiec może wytrzeć i dwie samice ale nigdy takiego fenomenu nie widziałem w swoim akwarium. Ikrą opiekuje się samiec – tu też niestety smutna wiadomość zdjęć ikry nie posiadam ze względu na groty jakie do tarła L204 stosuję. Młode wylęgają się w 7-8dniu po złożeniu ikry przez samicę i jak każdy zbrojnik posiadają duże woreczki żółtkowe. Z nich czerpią pokarm przez 7-10dni a następnie zaczynają żerować a my musimy zapewnić pociechom pokarm. Osobiście stosuję oczlik czyli cyclop jako pierwszy pokarm oraz artemię. Oba pokarmy są mrożone do tego dorzucam spitulinę forte chipsy firmy Tropical. Młode szybko rosną i po 3-4mieś mają 4-6cm. Są śliczniusie i sam uważam je za jedne z ładniejszych zbrojników występujących w akwariach. Brąz wpadający w czerń przeplatany wyraźnymi żółtymi pasami – cud, miód i orzeszki jak mówi mój przyjaciel.
Tak więc to mój przepis na mnożenie L204 czy najlepszy - nie wiem ale na 100% się sprawdza.
Oczywiście można dysputować nad poprawnością tej metody ale wiem że mi się to już udało a poniżej wklejam fotki własnej hodowli.
Olo i wszystko jasne :P
Hodowla L46, L66, L103, L104, L129, L134, L144, L163, L168, L187, L199, L200, L201, L333
To gatunki rozmnożone

zgudzia
Posty: 202
Rejestracja: 25 sty 2013, o 03:58
Lokalizacja: warszawa

Re: Rozmnażanie L204

Post autor: zgudzia »

Witam. Mam pytanie jeśli chodzi o groty? jaka wielkosc? bo kazdy gatunek lubi swoja wielkosc groty da rade jakos sprecyzowac wzgledem wielkosci?? czy same sobie dobieraja i najlepiej miec różne wielkosci??
Jak by Bóg uznawał przedni napęd chodzili byśmy na rękach ;)
L-183 Ancistrus Loricaria Red sturisoma aurerum

glonojad69
Posty: 6
Rejestracja: 27 lut 2013, o 03:25
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Rozmnażanie L204

Post autor: glonojad69 »

Witam
Do bzykania dla L204 Niemcy polecają groty długości 15-18cm i wejście 4-6cm, kształtu jak poniżej. Służę takowymi :)
Obrazek
http://www.glonojad.eu" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ