Metody inkubacji ikry

Wszystko o najlepszych warunkach do rozmnażania zbrojników

Moderator: Moderatorzy


Topic Author
Aleksander Stefaniak
Posty: 288
Rejestracja: 21 sty 2013, o 19:34
Lokalizacja: Lublin

Metody inkubacji ikry

Post autor: Aleksander Stefaniak »

No to jedziemy z tematem :)
Każdemu z nas hodowców zbrojników zdarzyło się by samiec glonojada lub inna samica spowodowała wyrzucenie ikry z groty.
Co wówczas robić? Czy wszystko stracone?
Jednak okazuje się że po zapłodnieniu ikry przez samca nie jest on tak na prawdę potrzebny do dalszego spełniania się jako rodzic.
Kiedyś odkryłem to przy zwykłym zbrojniku niebieskim.
Samiec wyrzucił ikrę z gniazda i leżała ona na szybie nieopodal wejścia do groty. Zebrałem ikrę delikatnie do siatki akwariowej i powiesiłem przy wylocie filtra. Powietrze wyrzucane z filtra padało na siatkę akwariową i obmywało jajka sklejone w kokonie.
Obrazek
Obrazek
L201

Po 5ciu dniach zobaczyłem w siatce młode zbrojniki i wiedziałem że metoda działa.
Tak więc wyżej opisany sposób jest dobry pod warunkiem że w akwarium nie ma innych ryb które wyskubałyby ikrę przez siatkę. Zbrojniki również mogą przyssać się do ikry i ją zjeść gdy brakuje im odpowiedniego żywienia.
Tak więc metoda nr 1 działa ale ma wady pt "ikra nie jest zabezpieczona przed zjedzeniem"

Metoda nr dwa jest podobna do metody pierwszej lecz zamiast siatki akwariowej rolę inkubatora spełnia kotnik siatkowy. Do ów kotnika możemy zarówno włożyć samą ikrę lub grotę z samcem zabezpieczając w ten sposób ikrę przed wyrzuceniem przez inne dorosłe zbrojniki.
Osobiście sam stosuję tą metodę w akwariach tarliskowych gdzie mam tylko jeden gatunek (jedną parę lub kilka osobników).
Po zakończeniu inkubacji przez samca lub wylęgnięciu się młodych, narybek zostawiam w kotniku przez kilka dni aż do zresorbowania woreczka żółtkowego. Następnie młode wpuszczam do akwarium w którym pływają rodzice lecz odgradzam starsze ryby od wylęgu szybką. Nie zmieniam w ten sposób środowiska młodych ryb i nie mam upadków na glonojadkach

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Trzecia metoda to Inkubatory plastikowe. Są na tyle dobre by zabezpieczy ikrę przed wyskubaniem natomiast często mają za mało dziurek przez które woda w inkubatorze jest filtrowana. Natomiast gdy dorobimy parę mini otworków małym wiertełkiem inkubator spisuje się na medal i stosuję tą metodę.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zaletą ostatniej metody jest dodatkowo to że młode mogą zostać kilka tygodni w kotniku gdzie łatwiej im zlokalizować pokarm nawet pylisty. Dlatego metoda nr3 jest najskuteczniejsza.
Oczywiście każdy z was ma również inne sposoby inkubacji ikry dlatego czekam na wypowiedzi forumowiczów bo sam chcę posłuchać i popatrzeć na Wasze sposoby
Olo i wszystko jasne :P
Hodowla L46, L66, L103, L104, L129, L134, L144, L163, L168, L187, L199, L200, L201, L333
To gatunki rozmnożone

zgudzia
Posty: 202
Rejestracja: 25 sty 2013, o 03:58
Lokalizacja: warszawa

Re: Metody inkubacji ikry

Post autor: zgudzia »

A co ze światłem? w różnych artykułach czytałem że światło źle wpływa na rozwój ikry ze niby może się nic nie wykluć przez nadmiar światła itp jak to jest? miałeś kiedyś jakieś z tym problemy? czy to tylko bujda? pod takimi pytaniami pojawiały się odpowiedzi które tak naprawdę nic nie mówiły i dlatego do dziś sam jestem ciekaw...
Na swoim przykładzie moge powiedzieć ze wyrzuconą ikre wrzuciłem do siatki i na wykot filtra ale nic z niej nie wyszło tylko do dziś nie wiem czy to było przez światlo czy moze były niezapłodnione czy moze jeszcze inny powód ale oststecznie z ikry nic nie było..
Jak by Bóg uznawał przedni napęd chodzili byśmy na rękach ;)
L-183 Ancistrus Loricaria Red sturisoma aurerum

Topic Author
Aleksander Stefaniak
Posty: 288
Rejestracja: 21 sty 2013, o 19:34
Lokalizacja: Lublin

Re: Metody inkubacji ikry

Post autor: Aleksander Stefaniak »

Światło wpływa na rozwój ikry niektórych gatunków ryb ale jeszcze się nie spotkałem by wpływało ono na ikrę zbrojników a trochę gatunków już rozmnożyłem.
Na ikrę jazia światło ma wpływ bo czytałem pracę doktorską gdzie ten aspekt był ujęty.
Najczęściej bielenie ikry wywołane jest zbyt dużą ilością patogenów w postaci grzybów, złe parametry wody lub po prostu ikra jest niezapłodniona co jest częste.
A co do wypowiedzi na innych forach - no cóż najczęściej krzyczą Ci co nic nie wiedzą lub nigdy się danym tematem nie zajmowali.
Dziś dzwonił do mnie Marcin z firmy Tropical i mówił że killfish jak zwykle szukał zaczepy na jakimś forum. Nawet jak mu Marcin udowodnił swoją rację to i tak upierał się przy swoim :) Ach ten wszystkowiedzący kill
Olo i wszystko jasne :P
Hodowla L46, L66, L103, L104, L129, L134, L144, L163, L168, L187, L199, L200, L201, L333
To gatunki rozmnożone
Awatar użytkownika

Ponury
Posty: 6
Rejestracja: 24 sty 2013, o 16:39

Re: Metody inkubacji ikry

Post autor: Ponury »

Osobiscie robie jak Aleksander w sposobie 3, do plastikowego podziurawionego kotnika wkladam napowietrzacz i wylot z kubla celem dostarczenia przefiltrowanej wody, ale widze ze sposob nr.1 jest duzo prostszy i tu mam pytanie czy ruchy siatki pod wplywem wody wylatujacej z filtra nie uszkodzi w jakis sposob mechanicznie ikry?

Topic Author
Aleksander Stefaniak
Posty: 288
Rejestracja: 21 sty 2013, o 19:34
Lokalizacja: Lublin

Re: Metody inkubacji ikry

Post autor: Aleksander Stefaniak »

Ponury nigdy nie miałem straty w ikrze więc nie widzę różnicy. Wiadomo siatka lata i trochę słabo wygląda ale cóż czasem nie ma wyjścia.
Olo i wszystko jasne :P
Hodowla L46, L66, L103, L104, L129, L134, L144, L163, L168, L187, L199, L200, L201, L333
To gatunki rozmnożone
Awatar użytkownika

Ponury
Posty: 6
Rejestracja: 24 sty 2013, o 16:39

Re: Metody inkubacji ikry

Post autor: Ponury »

To fajnie, ze spelnia swoja role, nie zawsze jest mozliwosc inkubacji ikry w kotniku, a na szybkiego taka siatka dobra rzecz :) to ze nie wyglada to nie problem, ma dzialac nie wygladac :) swietna sprawa Aleksander proste i funkcjonalne, takie rozwiazania lubie najbardziej
Awatar użytkownika

Kwiatek
Posty: 558
Rejestracja: 22 sty 2013, o 15:58
Lokalizacja: Raszyn

Re: Metody inkubacji ikry

Post autor: Kwiatek »

Ja inkubuję ikrę w takich przypadkach jak np.dziś gdy samiec wyrzuca ikrę z groty.Robię to za pomocą inkubatorka własnej roboty a wszystko wygląda tak

Obrazek

Od góry do komina włożony jest kamień napowietrzający za jego sprawką ikra faluje sobie w inkubatorze.Jak do tej pory sprawdza się rewelacyjnie.

Obrazek

Obrazek

Jeśli ktoś byłby zainteresowany mogę podpowiedzieć z czego co i jak wykonać taki inkubator.
15xL46

klunio
Posty: 42
Rejestracja: 24 sty 2013, o 23:13
Lokalizacja: Lublin

Re: Metody inkubacji ikry

Post autor: klunio »

Szczerze przyznam że bardzo orginalny i fajny pomysł :)
Awatar użytkownika

Kwiatek
Posty: 558
Rejestracja: 22 sty 2013, o 15:58
Lokalizacja: Raszyn

Re: Metody inkubacji ikry

Post autor: Kwiatek »

Najważniejsze że działa 100% :D
15xL46

klunio
Posty: 42
Rejestracja: 24 sty 2013, o 23:13
Lokalizacja: Lublin

Re: Metody inkubacji ikry

Post autor: klunio »

Ja stosuje siatke w kotniku przy ancistrusach ale juz po wylęgu bo wczesniej pozwalam samcowi wachlowac ikre ;)
ODPOWIEDZ