Rozmnażanie L129 Hypancistrus debiliterra

Wszystko o najlepszych warunkach do rozmnażania zbrojników

Moderator: Moderatorzy


Topic Author
Aleksander Stefaniak
Posty: 288
Rejestracja: 21 sty 2013, o 19:34
Lokalizacja: Lublin

Rozmnażanie L129 Hypancistrus debiliterra

Post autor: Aleksander Stefaniak »

Rozmnażanie L129 Hypancistrus debiliterra

Postprzez Aleksander Stefaniak » N sty 20, 2013 9:49 pm
Rozmnażanie L129 Hypancistrus debilittera
Jeden z mniejszych zbrojników jakie występują w naszych akwariach.
Pochodzi z Kolumbia; z rzek :Rio Bita, Meta, Rio Orinoco. W literaturze internetowej spotkałem się że dorasta do 11cm – chyba na sterydach :). Tu zacząłem się śmieć.
L129 osiąga max 9 cm i to już jak na swój gatunek olbrzymy. Nigdy w życiu nie miałem większego samca ,które są większe od samic niż 9cm a zbrojników tych wyhodowałem setki.
Tu też zajmę się dymorfizmem płciowym. U Hypancistrusa debilittera różnice między samcem a samicą są prawie niewidoczne. Dopiero fachowe oko i doświadczenie pozwala ustalić płeć tego gatunku u dorosłych osobników ponieważ u maluchów jest to niemożliwe gdyż nie występuje dymorfizm płciowy.
Samce są na ogół większe i masywniejsze od samic to pierwszy szczegół ale nie jest to reguła ponieważ spotykam się z samicami wyglądającymi jak samce :( . Niestety rozróżnianie płci u Hypancistrus debiliterra jest masakrycznie trudne i powiem szczerze że z doświadczenia oddzielam pary rozmnażające się by nie było wtopy przy sprzedaży dorosłych osobników.
Drugim punktem zaczepienia jest budowa pyska. Samce mają kanciasty łeb natomiast samice delikatny i zaokrąglony lecz też uczulam nie jest to reguła.
Trzecią i ostateczną różnicą jest budowa gonopodium - to pewnik. U samca gdy odwrócimy rybę brzuchem do nas, między płetwami odbytowymi znajduje się wydłużone gonopodium z otworem odbytowym. Ów wyrostek przynajmniej dla mnie całkowicie określa płeć. U samic on nie występuje i tym samym można określić czy mamy samca czy samiczkę.
Kolejnym etapem jest zbiornik.
Akwarium nie musi być duże ponieważ wystarczy nam 25L. Hypancistrus debilittera nie lubi zbytnio świata jak większość ryb z rodziny Hypancistrusów.
Osobiście nie stosuję podłoża ponieważ łatwiej według mnie utrzymać czystość i parametry wody. Są jednak akwaryści którzy wolą zbiorniki pięknie zaaranżowane w, których tak czy siak opisywany zbrojnik się wytrze.
L129 jest typowym przedstawicielem swojej rodziny. Jego menu opiera się głównie na pokarmach mięsnych. Osobiście podaję im serce ze szpinakiem, artemię mrożoną, wafersy z tetry i dajany oraz własny pokarm który robię dla swoich ryb.
Co do wody tu też jest paradoks internetowej rzeczywistości. Gro hodowców lub ludzi którzy wiedzą ,że gdzieś dzwoni ale nie wiedzą w którym kościele określa odczyn wody do hodowli L129 na 6,4-7,6- bzdura totalna.
W zasadowym pH jeszcze nie słyszałem i nie widziałem by ta ryba wychowała młode ze względu na wyższą ilość makroelementów wpływającą na twardość i ogólną i niewęglanową mającą ogromny wpływ na ikrę ryb. Patrząc nawet na siedliska tych ryb czyli rzeki w jakich naturalnie występuje L129 nie spotkałem się tam z zasadowym pH. A siedzę nocami studiując w literaturze siedliska zbrojników czy ryb którymi się zajmuję. Z doświadczenia mogę powiedzieć ,że L129 najlepiej chowa się w lekko kwaśnym pH 6,5-6,8 i twardości ogólnej od 0-12.
Teraz trochę o twardości wody.
Woda dla Hypancistrusa debilittera powinna być jak nie miękka to zmiękczona.
Pamiętajcie,że występuje on w rzekach lasów deszczowych i tam twardość wód waha się od prawie zera do 0-16 stopni GH czyli Twardości Ogólnej(TWO). Twardość węglanowa jest częścią twardości ogólnej i są to mikroelementy wody. Druga część (TWO lub GH) to twardość niewęglanowa tworzona głównie przez sole, szczawiany i substancje których trudno pozbyć się z wody (TWN)
Tak więc jeśli wy hodowcy będziecie mieć wodę o GH lub TWO na poziomie 0-12 to możecie spodziewać się przychówku pięknych L129.
Co do zbrojników pamiętać trzeba że te ryby lubią natlenione zbiorniki bo pochodzą głównie z Brazylii i Kolumbii. W obszarze Amazonii pada jak nie 2-3razy dziennie to czasem i kilka miesięcy non stop co określamy porą deszczową. Tu staram się dać nacisk na słowo pada które w akwariowym żargonie oznacza podmianę wody. Świeża woda stymuluje ryby do wzrostu i do rozmnażania.
Osobiście jak jestem małym bałaganiarzem to w akwarium musi być czysto i w akwariach z L129 przynajmniej raz w tygodniu podmieniam od 30-50%wody dolewając chłodnej wody z osmozy.
Tak stymulowane ryby muszą podejść do tarła.
Sam akt kopulacji odbywa się w grocie lub grotach. Jeśli mamy parę to wystarczy nam jedna grota o kolorze pomarańczowym lub brązowym jeśli stado bo i takie mam to grot musi być wiele by samce między sobą nie walczyły zbyt intensywnie.
Panowie L29 wychodzą z groty do której wpuszczają samiczkę. Siadają na niej delikatnie i zaczyna się składanie ikry oraz jej polewanie mleczem przez samca.
Akt taki może trwać od kilku godzin do paru dni czego też byłem świadkiem.
Po złożeniu ikry samiec opiekuje się jajami które wylęgają się w temp 28-29C po około 5-7 dniach. Młode przez kolejne dni resorbują duży żółty woreczek żółtkowy i nie jedzą podawanych im pokarmów. Dopiero po wchłonięciu woreczka zaczynają jeść i tu zalecam artemię oraz oczlika.
Ilość młodych hmm tu niestety szaleństwa nie ma ponieważ zazwyczaj samica składa od kilku do 20ziaren ikry. Tyle też powinniśmy mieć młodych jeśli wszystko jest w porządku z czystością i parametrami wody.
Młode dobrze karmione po 3 mieś osiągają wielkość około 3-3,5cm i są już handlowe.
Cóż więcej mogę napisać – miłej zabawy w hodowaniu L129.
Pozdrawiam Aleksander Stefaniak


Tu wstawiam linki do fot moich zbrojników L129
http://www.facebook.com/photo.php?fbid= ... =1&theater
http://www.facebook.com/photo.php?fbid= ... =1&theater
http://www.facebook.com/photo.php?fbid= ... =1&theater
Gdyby ktoś maił pytania chętnie podzielę się wiedzą
Olo i wszystko jasne :P
Hodowla L46, L66, L103, L104, L129, L134, L144, L163, L168, L187, L199, L200, L201, L333
To gatunki rozmnożone

wikif
Posty: 469
Rejestracja: 21 sty 2013, o 14:52

Re: Rozmnażanie L129 Hypancistrus debiliterra

Post autor: wikif »

Ja w tej chwili po 6 tarłach L 129 i 2 pierwsze tarła to porażka :evil:
Natomiast potem szykowałem już specjalnie wodę pod rybki ( dokładna analiza środowiska) , najwieksze sukcesy uzyskuje na wodzie ph 6-5,5 a twardośc wody ogólna to 6 .
100 % wylęgu i odchowu więc nie jest żle .
pozdrawiam. :D
L 066 L 201 L 243 L 270 L 260 L 333 L 340 L 401 L 134 L 236 L 405 L 46 L 399 L 400
Awatar użytkownika

Kwiatek
Posty: 558
Rejestracja: 22 sty 2013, o 15:58
Lokalizacja: Raszyn

Re: Rozmnażanie L129 Hypancistrus debiliterra

Post autor: Kwiatek »

Powiedz mi czyn zbijasz Ph do 5,5?Próbowałem kiedyś nawet przez armatkę torfową i nie udało mi się uzyskać takiego wyniku.
15xL46

wikif
Posty: 469
Rejestracja: 21 sty 2013, o 14:52

Re: Rozmnażanie L129 Hypancistrus debiliterra

Post autor: wikif »

preparat tropicala do zbijania ph jest dla mnie bardzo wygodny bo mam pojemnik na wode RO 35 litrów i mam obliczoną ilość kropli preparatu na ten litraż
L 066 L 201 L 243 L 270 L 260 L 333 L 340 L 401 L 134 L 236 L 405 L 46 L 399 L 400

Topic Author
Aleksander Stefaniak
Posty: 288
Rejestracja: 21 sty 2013, o 19:34
Lokalizacja: Lublin

Re: Rozmnażanie L129 Hypancistrus debiliterra

Post autor: Aleksander Stefaniak »

Chłopaki wystarczy korzeń mahoniu woda sama ma pH 6 :)
A teraz dzisiejszy wylęg L129
Obrazek
jak gadałem z Kwiatkiem przez telefon zaczęło się.
Obrazek
przeniosłem ikrę i młode do kotnika i pach - parę fotek
Obrazek
Olo i wszystko jasne :P
Hodowla L46, L66, L103, L104, L129, L134, L144, L163, L168, L187, L199, L200, L201, L333
To gatunki rozmnożone
Awatar użytkownika

Indorek
Posty: 39
Rejestracja: 23 sty 2013, o 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rozmnażanie L129 Hypancistrus debiliterra

Post autor: Indorek »

Panie Olku, a czy dysponuje Pan paroma sztukami L129 do sprzedaży? Chętnie bym się przytulił do nowego gatunku Hypancistrusa...No chyba że Marcinek masz cusik takiego w swoich baniakach-do ciebie mam bliżej.
5 X L - 134, 5 X L - 201,Ancistrus sp.całe stado, LDA - 16 - WIELE, LDA - 16 LONG FIN 5 SZT

Prawo w PL jest pojebane. 15-latkę możesz puknąć, ale nie możesz jej kupić piwa:)
Awatar użytkownika

Kwiatek
Posty: 558
Rejestracja: 22 sty 2013, o 15:58
Lokalizacja: Raszyn

Re: Rozmnażanie L129 Hypancistrus debiliterra

Post autor: Kwiatek »

Jak narazie nie posiadam ;)
15xL46

wikif
Posty: 469
Rejestracja: 21 sty 2013, o 14:52

Re: Rozmnażanie L129 Hypancistrus debiliterra

Post autor: wikif »

A oto moje pociechy jeszcze z woreczkiem przed chwilą robiona fota
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
L 066 L 201 L 243 L 270 L 260 L 333 L 340 L 401 L 134 L 236 L 405 L 46 L 399 L 400
Awatar użytkownika

Kwiatek
Posty: 558
Rejestracja: 22 sty 2013, o 15:58
Lokalizacja: Raszyn

Re: Rozmnażanie L129 Hypancistrus debiliterra

Post autor: Kwiatek »

Bardzo fajne ile sztuk macie średnio z miotu?
15xL46

wikif
Posty: 469
Rejestracja: 21 sty 2013, o 14:52

Re: Rozmnażanie L129 Hypancistrus debiliterra

Post autor: wikif »

20-25 sztuk ale samica jest mała bo ma około 5 cm , dlatego 2 dokupiłem w podobnej wielkości .
L 066 L 201 L 243 L 270 L 260 L 333 L 340 L 401 L 134 L 236 L 405 L 46 L 399 L 400
ODPOWIEDZ