Strona 1 z 1

Tarłol 59 ancistrus hoplogenys

: 21 sty 2018, o 18:49
autor: klawisz
Witam

Miałem pierwsze tarło L 59 samiec wyrzucił ikrę po za grotę. Czy jest to normalne dla Ancistrusów. Nigdy się z tym nie spotkałem u hipków i peckolti.

Tarłol 59 ancistrus hoplogenys

: 22 sty 2018, o 17:18
autor: DanielP
Je również jak ty zaczynam przygodę z ancistrusami (L183) więc moja odpowiedź jest informacją znalezioną na tym forum: tak, dość często się zdarza,że ancistrusy wyrzucają ikrę z groty. Musisz ją umieścić w kotniku i liczyć na to, że przy kolejnych tarłach będzie lepiej.

Tarłol 59 ancistrus hoplogenys

: 23 sty 2018, o 21:47
autor: Cinek_
Pamiętaj by odpowiednio natlenić kotnik np: poprzez umieszczenie w nim kamienia napowietrzajacego

Tarłol 59 ancistrus hoplogenys

: 23 sty 2018, o 23:24
autor: Bratko
Witam
U ancistrusów typu 183,181,159,59,itd częściej się to zdarza że wyrzucają ikrę z groty , są bardziej nerwowe i bardziej się kręcą dlatego poważnym błędem jest świecenie im co chwilę do groty . Zdarza się też tak gdy samiec siedzi w grocie a zostało podane jedzenie innym rybom i zaczyna się ruch blisko groty lub przy grocie . Co z ikrą jak zostanie wyrzucona , ja zrobiłem sobie inkubatory był tu o ile się nie mylę mój artykuł na ten temat, wtedy mam wgląd do ikry , ikra jest bardzo dobrze natleniona , i mam możliwość usunięcia niezapłodnionych ziarenek ikry , co niestety nie jest prostą sprawą i tu jest największy problem . Jeśli się tego nie przypilnuje to z narybku nici całą ikrę zainfekuje pleśń lub grzyb , w kotniku można ikrę napowietrzać lecz bardzo trzeba uważać jak ustawić napowietrzenie oraz strumień wody przepływający przez ikrę , natomiast w inkubatorze ikra jest bez przerwy obracana i obmywana przez strumień wody. Proponuję poświęcić trochę czasu i stworzyć sobie inkubator , można też kupić gotowca ale to już sporawy wydatek. Ikrę w kotniku należy dobrze obejrzeć sprawdzić czy jest zapłodniona , sprawdzić czy nie ma uszkodzonych ziarenek , w razie czego odessać za pomocą strzykawki ja jeszcze używam wykałaczek żeby oddzielić ziarenko które jest podejrzane , w tym momencie przejmujemy rolę ojca i trzeba poświęcić bardzo dużo czasu żeby osiągnąć sukces . Hypancistrusy i peckoltie też wyrzucają ziarenka hipki pojedynczo a peckoltią zdarza się całe kiście wyrzucić , z tym że ich ikra nie jest aż tak podatna na grzyby i pleśnie jak u ancistrusów .

Tarłol 59 ancistrus hoplogenys

: 15 sty 2019, o 19:54
autor: klawisz
Kolejne tarło L 59 co dziwne robią to dokładnie w tym samym czasie, przełom grudnia/stycznia. W ciągu roku nie widziałem nawet prób. ponieważ samce przebywają po za grotami.