Rozmnażanie Ancistrusa l-180

Wszystko o najlepszych warunkach do rozmnażania zbrojników

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika

Topic Author
Lordam
Posty: 374
Rejestracja: 26 sty 2013, o 21:39
Lokalizacja: Elbląg

Rozmnażanie Ancistrusa l-180

Post autor: Lordam »

Witajcie,
miałem nosa. Szamani zapowiadali na weekend burzę, więc sprytny Kacper zrobił straszny syf w akwarium, zmniejszyłem przepływ filtró kilka dni wcześniej i zrobiło się lekkie bajorko. W piątek zrobiłem podmianę około 50% i poskutkowało.
Do tarła doszło w sobotę około 12-14. Samiec dosłownie z 2-3 godziny wachlował po czym wepchnęła mu się jedna z samic do groty. Do 'aktu' doszło w ciągu kilkunastu-kilkudziesięciu minut (niezłe jaja hipkarze co nie?). Kokon nie wydawał się zbyt wielki, ale samiec stosunkowo ładnie się opiekował, aż do dzisiejszej nocy. Rano po obudzeniu i zaspaniu do pracy (fan NBA pozdrawia) zauważyłem żółty kokon między grotami. Nie zważając na uciekający tramwaj szybko przerzuciłem jaja do kotnika. Po powrocie z pracy wyciągnąłem jeszcze kolejne 5 jajeczek gdzieś z syfku w akwarium.
Jaja mają obecnie 4 dni i już delikatnie widać zarodki.

Kilka obserwacji:
- Jaja są dużo mniejsze, niż ancistrusów 181 i 183. Można je porónać do jaja ancistrusa cirrhosus, choć mają jaśniejszą barwę. Są raczej żółte, a kokon ww. zbrojasów jest pomarańczowy.
- Moje przypuszczenia o burzy potwierdziły się, podmiana + burzowanie pomogło. Teraz już robię 'syfek' w kolejnych zbiornikach.

Teraz trochę zdjęć jaj i rodziców.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
"Nie trzeba być większym żeby wygrać, wygrywali mali..."
Moje 240l Zapraszam:)
http://www.forumzbrojnikowe.pl/viewtopic.php?f=25&t=131" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

yahu
Posty: 276
Rejestracja: 20 cze 2014, o 14:40
Lokalizacja: Malbork/Stare Pole

Re: Rozmnażanie Ancistrusa l-180

Post autor: yahu »

Piekny kolorek ma ikra.

Paweł,kotnik widze ze robiłeś sam ,mam wazną uwage...nie wiem czy to robiłes, ale nadmienić zawsze warto:D
Jak robisz otworki wiertarką/wkrętarką to wierć od srodka na zewnątrz kotnika.Oczywiście tam gdzie jest taka możliwość.
Koniecznie dobrze pousuwaj zadziorki powstałe po wierceniu.Zwłaszcza te od srodka
Wiadomo ,chodzi o to, aby sobie nie rozerwały woreczków podczas pomykania po kotniku.

Nie wiem,moze to zrobiłeś,ale wolę napisać bo widzę jakby niektóre otwory na fotce są z ostrymi krawędziami,ale jak napisałem-może to złudzenie.

Oby ikra sie trzymała i a poźniej w jak największej ilosci wykluła.
Najgorzej jak ikra jest wyrzucona zaraz na początku,jak sobie przypomne ile razy to przechodziłem i ile mnie to kosztowało..to całe oddzielanie uszkodzonych,pleśniejścych jajeczek żeby nie uszkodzic pozostałych.
Gwoździem programu było raz jejeczko w środku kokona...aż ręce mdlały :)

Twoja przez pare dni była z samcem ,to wbrew pozorom bardzo dużo,zwłaszcza w pierwszych dniach ,gdy nie widać jeszcze oczu,zarysu grzbietu wtedy samiec sie opiekuje.

W kazdym bądź razie trzymam kciuki ;)

georobert
Posty: 12
Rejestracja: 2 mar 2015, o 21:20

Re: Rozmnażanie Ancistrusa l-180

Post autor: georobert »

Gratulację.
W końcu się udało, ja jestem po 3 tarle 2 odłowiłem, tylko zostawiam samcowi ikrę do czasu wyklucia, generalnie zabieram młode przed wypadnięciem z groty.

wikif
Posty: 469
Rejestracja: 21 sty 2013, o 14:52

Re: Rozmnażanie Ancistrusa l-180

Post autor: wikif »

Jeszcze raz gratuluje Kacper . :lol:
Fajnie że kolejny gatunek rozmnożony przez Ciebie .
L 066 L 201 L 243 L 270 L 260 L 333 L 340 L 401 L 134 L 236 L 405 L 46 L 399 L 400

dyskowiec2
Posty: 18
Rejestracja: 8 kwie 2015, o 22:25

Re: Rozmnażanie Ancistrusa l-180

Post autor: dyskowiec2 »

Witam .Moje gratulacje .
yahu pisze:Paweł,kotnik widze ze robiłeś sam ,mam wazną uwage...nie wiem czy to robiłes, ale nadmienić zawsze warto:D
Jak robisz otworki wiertarką/wkrętarką to wierć od srodka na zewnątrz kotnika.Oczywiście tam gdzie jest taka możliwość.
Koniecznie dobrze pousuwaj zadziorki powstałe po wierceniu.Zwłaszcza te od srodka
Wiadomo ,chodzi o to, aby sobie nie rozerwały woreczków podczas pomykania po kotniku.
z czego zrobić lub co najlepiej zaadoptować na taki kotnik .na Allegro są ale raczej dla żyworodnych
Awatar użytkownika

Topic Author
Lordam
Posty: 374
Rejestracja: 26 sty 2013, o 21:39
Lokalizacja: Elbląg

Re: Rozmnażanie Ancistrusa l-180

Post autor: Lordam »

Janusz;)
No właśnie dlatego się cieszę, ze te 4 dni przesiedziała z samcorem.
Co do kotnika to potraktowałem go papierem ściernym. Już trochę młodych w nim wyhodowałem i nie widziałem żeby któremuś się rozerwał woreczek.
Mój kotnik jest z pojemnika po czereśniach, a dziury robiłem nagrzanym szydełkiem;)
"Nie trzeba być większym żeby wygrać, wygrywali mali..."
Moje 240l Zapraszam:)
http://www.forumzbrojnikowe.pl/viewtopic.php?f=25&t=131" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

yahu
Posty: 276
Rejestracja: 20 cze 2014, o 14:40
Lokalizacja: Malbork/Stare Pole

Re: Rozmnażanie Ancistrusa l-180

Post autor: yahu »

dyskowiec2 pisze:Witam .Moje gratulacje .
yahu pisze:Paweł,kotnik widze ze robiłeś sam ,mam wazną uwage...nie wiem czy to robiłes, ale nadmienić zawsze warto:D
Jak robisz otworki wiertarką/wkrętarką to wierć od srodka na zewnątrz kotnika.Oczywiście tam gdzie jest taka możliwość.
Koniecznie dobrze pousuwaj zadziorki powstałe po wierceniu.Zwłaszcza te od srodka
Wiadomo ,chodzi o to, aby sobie nie rozerwały woreczków podczas pomykania po kotniku.
z czego zrobić lub co najlepiej zaadoptować na taki kotnik .na Allegro są ale raczej dla żyworodnych
Ja akurat robiłem z pojemnika do transportu płazów,gadów tkz faunarium..przynajmniej tak sie nazywało.
Wybrałęm największe w zoologicznym i nawierciłem wiertłem(chyba 2-3 mm ,nie pamietam) takim zeby jajeczka nie wypadły
Wierciłem od wewnątrz na zewnątrz aby wszystkie zadziory były na zewnetrznej stronie kotnika.
Kotnik podwieszałem kiedyś na wężykach ,takich do pompki ,ale stabilniej jest jak zacząłem wieszać na dwóch paskach szkłą dociętych na wymiar,które kładę na wzmocnieniach akwarium,lub nawet na akwarium jak nie ma wzmocnien.
Do środka kamień napowietrzający.
Do takiego kotnika na luzie wchodzi nawet grotka z samcem i zostaje mnóstwo miejsca
Awatar użytkownika

Topic Author
Lordam
Posty: 374
Rejestracja: 26 sty 2013, o 21:39
Lokalizacja: Elbląg

Re: Rozmnażanie Ancistrusa l-180

Post autor: Lordam »

Jeden chopak już się wybił i postanowił opuścić resztę rodzeństwa:)
Obrazek

-- 10 maja 2015, o 19:03 --

Z maluchami wszystko dobrze;)
Prezentują się następująco;>
Obrazek
Obrazek
"Nie trzeba być większym żeby wygrać, wygrywali mali..."
Moje 240l Zapraszam:)
http://www.forumzbrojnikowe.pl/viewtopic.php?f=25&t=131" onclick="window.open(this.href);return false;

KierowcaBombowca
Posty: 85
Rejestracja: 24 mar 2015, o 20:07

Re: Rozmnażanie Ancistrusa l-180

Post autor: KierowcaBombowca »

Fajniutki widok -oby szybko rosły.

Co dajecie takim maluchom na początek po woreczku?

georobert
Posty: 12
Rejestracja: 2 mar 2015, o 21:20

Re: Rozmnażanie Ancistrusa l-180

Post autor: georobert »

Niestety ale tak bardzo szybko nie rosną, chociaż nie można narzekać.
Ja daję hikari+sera z drewnem + tropical 2 rodzaje tabletek dla zbrojników + sera spirulina + trochę hikari carnivore.
ODPOWIEDZ