Pokarm na bazie agaru

Pokarmy,przepisy własne

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika

Topic Author
Lordam
Posty: 374
Rejestracja: 26 sty 2013, o 21:39
Lokalizacja: Elbląg

Pokarm na bazie agaru

Post autor: Lordam »

Witam wszystkich serdecznie.
Wielu z was pewnie widziało w sklepach co raz to nowsze, bardziej unowocześnione futurystyczne pokarmy dla ryb, wielu z was pewnie samemu je wykonuje (pewnie również podobne do tych które ja wam teraz pokażę)
Chciałbym wam pokazać pokarm na bazie żelatyny z alg morskich czyli agaru.

Zalety takiego pokarmu
-Można go wielokrotnie podgrzewać ( gęstnieje w temp. około 40*, a agar rozpuszcza się powyżej 80*) Jakie są tego zalety? a no takie że możemy wielokrotnie formować nasz pokarm podgrzewając i chłodząc go co i rusz.
-Utrzymuje się w wodzie dowolną ilość czasu, nie psuje się w niej, ma ciągle tą samą konsystencję.
-Idealny pokarm dla narybku, szczególnie zbrojników i kirysów ( ale miecze i gupiki chętnie podskubują)
-Świetny podczas wyjazdów, przy dużej ilości podejrzewam, że nawet do tygodnia wytrzyma ( u mnie najdłużej 3 dni bo ryby robiły z nim porządek)
-Nie zanieczyszcza wody, gdyż ma stałą konsystencję.

Minusy:
-Trzeba go zrobić samemu
-Koszt agaru (15zł 100 gram)

Przygotowanie:
Sparzyłem warzywa (papryka, ogórek, cukinia), oraz wydrążyłem pestki, do kubka wrzuciłem około 15 kostek mrożonek (artemia, cyklop, szklarka), przygotowałem tabletki dla zbrojników oraz trochę suchego pokarmu tropicala.

Zmieliłem osobno warzywa oraz mrożonki.
Do warzyw dodawałem powoli tabletki oraz suchy pokarm.

Po otrzymaniu jednolitej masy warzywno-tabletkowej oraz mięsnej nastawiłem agar.
Do garnka wlałem około 200ml wody i wsypałem prawie 3 łyżeczki agaru. Wymieszałem trzepaczką.
Następnie do dwóch pojemników wlałem kolejno:
1 pojemnik: 2/3 masy roślinnej i 1/3 masy mięsnej
2 pojemnik: 1/3 masy roślinnej i 2/3 masy mięsnej.
Tym sposobem otrzymałem pokarm bardziej mięsny ( dla kirysów oraz mieczy) oraz bardziej roślinny ( ancistrusy, sturisomy etc.)
Przy czym określenie 1/3 - 2/3 to określenie masy danej grupy nie ogółu, czyli de facto 1/3 masy mięsnej stanowi jakieś 15% całości pokarmu w pojemniku nr 1.
Do pojemników wlałem rozpuszczony agar i szybko wymieszałem trzepaczką.
Następnie przelałem do foremek tj mięsną do formy po mrożonce a roślinna po sosie z pizzeri Mariano:D.
Zostawiłem do wystygnięcia.
Po około 15 minutach pokarm był gotowy.
Z racji faktu że składa się on z produktów bez konserwantów mrożę go, owijam folią aluminiową i wrzucam do zamrażarki.


Pokarm testuję około 2 tygodnie, efekt powalający, ryby się dosłownie o niego zabijają, tak naprawdę nie ma ryby która by się na niego nie rzucała.

No i na koniec zdjęcia.
Załączniki
Tabsy
Tabsy
IMG_3319.JPG (126.02 KiB) Przejrzano 22493 razy
Suchy pokarm tropicala
Suchy pokarm tropicala
IMG_3320.JPG (125.66 KiB) Przejrzano 22493 razy
Warzywka
Warzywka
IMG_3321.JPG (115.15 KiB) Przejrzano 22493 razy
Mięcho
Mięcho
IMG_3322.JPG (145.95 KiB) Przejrzano 22493 razy
Agar
Agar
IMG_3323.JPG (114.97 KiB) Przejrzano 22493 razy
Wszystkie składniki
Wszystkie składniki
IMG_3324.JPG (145.33 KiB) Przejrzano 22493 razy
Zmielone warzywa
Zmielone warzywa
IMG_3325.JPG (136.64 KiB) Przejrzano 22493 razy
Zmielone warzywa z tabletkami i suchym
Zmielone warzywa z tabletkami i suchym
IMG_3326.JPG (141.86 KiB) Przejrzano 22493 razy
Lewa porcja roślinna prawa mięsna
Lewa porcja roślinna prawa mięsna
IMG_3327.JPG (166.99 KiB) Przejrzano 22493 razy
Rozpuszczamy agar
Rozpuszczamy agar
IMG_3328.JPG (110.85 KiB) Przejrzano 22493 razy
Czekamy aż stężeje
Czekamy aż stężeje
IMG_3329.JPG (153.95 KiB) Przejrzano 22493 razy
Żremy:D - minuta po wrzuceniu
Żremy:D - minuta po wrzuceniu
IMG_3330.JPG (203.03 KiB) Przejrzano 22495 razy
Patrz wyżej:)
Patrz wyżej:)
IMG_3331.JPG (175.73 KiB) Przejrzano 22495 razy
"Nie trzeba być większym żeby wygrać, wygrywali mali..."
Moje 240l Zapraszam:)
http://www.forumzbrojnikowe.pl/viewtopic.php?f=25&t=131" onclick="window.open(this.href);return false;

wlad
Posty: 7
Rejestracja: 18 lut 2014, o 19:18

Re: Pokarm na bazie agaru

Post autor: wlad »

Super przepis, dzięki wielkie. Ale mam pytanie z tego co piszesz agar gęstnieje przy 40 stopniach więc po co go dodawać jak mrozisz? Po rozmnożeniu podgrzewasz i podajesz galaretę?

-- 19 mar 2014, o 20:35 --

(Muszę post pod postem bo juz się nie da edytować)

No i druga sprawa, to co on ma w sobie że piszesz że można go rozmrażać i zamrażać? Przecież przy każdej mrożonce napisane jest jako wręcz nakaz że po rozmrożeniu absolutnie nie można zamrozić ponownie. Perpetuum mobile? Dla czego nie jest wykorzystywany na wielka skale?
Awatar użytkownika

Topic Author
Lordam
Posty: 374
Rejestracja: 26 sty 2013, o 21:39
Lokalizacja: Elbląg

Re: Pokarm na bazie agaru

Post autor: Lordam »

Tak gęstnieje przy 40* ale weź pod uwagę że całe 'danie' jest z warzyw oraz mrożonek czyli tego co się psuję w temp. pokojowej.
Ja go zamrażam tylko raz!
Można go podgrzewać i chłodzić ale pamiętajmy żeby nie robić tego z mrożonkami bo one się zwyczajnie popsuja.
Mrożonki zostawiam około 10 min w temp pokojowej żeby łatwiej było je zmielić, nie rozpuszczam ich także nie są mrożone ponownie.

Jak wyciągam kostkę, czekam aż trochę 'odtaje' i potem wrzucam ją do wody a agar jest po to żeby utrzymywała swoją formę w wodzie przez parę dni.

Nie wiem czemu nie jest stosowany, ale wiem że powstaje co raz więcej produktów galaretkowatych a czy są na bazie agaru? Kto wie..

Mam nadzieję że dosyć obrazowo przedstawiłem.
Jak będą jeszcze jakieś pytania, sugestie czekam:)
"Nie trzeba być większym żeby wygrać, wygrywali mali..."
Moje 240l Zapraszam:)
http://www.forumzbrojnikowe.pl/viewtopic.php?f=25&t=131" onclick="window.open(this.href);return false;

wlad
Posty: 7
Rejestracja: 18 lut 2014, o 19:18

Re: Pokarm na bazie agaru

Post autor: wlad »

To jeszcze jedno pytanie, agar kupiłeś gdzieś normalnie w sklepie? Czy zamawiany z internetu?
Awatar użytkownika

Topic Author
Lordam
Posty: 374
Rejestracja: 26 sty 2013, o 21:39
Lokalizacja: Elbląg

Re: Pokarm na bazie agaru

Post autor: Lordam »

Kupiłem w lokalnym sklepie ze zdrową żywnością ale miał 2 wady:
-był cholernie drogi
-nie działał!
Potem zamówiłem na allegro 100g/15zł i jest wszystko ok
"Nie trzeba być większym żeby wygrać, wygrywali mali..."
Moje 240l Zapraszam:)
http://www.forumzbrojnikowe.pl/viewtopic.php?f=25&t=131" onclick="window.open(this.href);return false;

Ikarum
Posty: 18
Rejestracja: 26 paź 2017, o 09:06

Pokarm na bazie agaru

Post autor: Ikarum »

Czy po 3 latach (data zamieszczenia postu) stosowania nadal polecacie ten przepis?

inerkoma
Posty: 17
Rejestracja: 5 mar 2017, o 23:30
Lokalizacja: Brwinów/Warszawa

Pokarm na bazie agaru

Post autor: inerkoma »

Ja polecam :), stosuję u siebie i tak jak pisałem w innym poście - ryby bardzo pozytywnie reagują na ten pokarm.
Pozdrawiam
inerkoma

lukas2525
Posty: 40
Rejestracja: 6 gru 2015, o 20:28

Pokarm na bazie agaru

Post autor: lukas2525 »

Panowie a co myślicie o zastosowaniu zamiast Agaru,Skrobi ziemniaczanej.Wyczytałem że skrobia dobrze działa na jelita a też fajnie wiąże zmielone pokarmy.?

snuff_88
Posty: 4
Rejestracja: 13 lis 2018, o 10:29

Pokarm na bazie agaru

Post autor: snuff_88 »

Super! Na bank spróbuje bo moje w ogóle nie chcą jeść nic poza zwykłym, kupnym pokarmem. :cry:
Walczysz z łupieżem pstrym i nie wiesz jakie kosmetyki wybrać? Spróbuj Pityver https://pityver.pl/opinie/
ODPOWIEDZ